
Ruský kozmonaut Jurij Malenčenko pózuje s jablkom, symbolom Kazachstanu, keď spolu s americkým a španielskym kolegom úspešne pristáli pri tamojšom meste Arkalyk. FOTO – ČTK/AP
kontrolného strediska letu v poriadku.
Pristátiu predchádzali prísne opatrenia. Ruskí aj americkí odborníci chceli zabrániť zopakovaniu problémov, ktoré sprevádzali tohtoročný májový zostup identického modulu, ktorý dopadol stovky kilometrov od miesta určenia a záchranári ho nemohli niekoľko hodín nájsť. Napriek tomu sa nevyhli malým komplikáciám. Tie podľa agentúry AFP spôsobila snehová búrka, pre ktorú zostali kozmonauti na istý čas zablokovaní v kazašskej stepi.
Z technického hľadiska však bolo pristátie podľa hovorcu NASA mäkké a „prebiehalo ako v sne“. „Pristátie bolo skoro ako pri tréningu,“ pochvaľoval si Duque. Zababušený v kožušine pil minerálku a jedol jablko.
Rusko-americká posádka pôsobila na ISS šesť mesiacov. Minulý týždeň ju tam nahradili Američan Michael Foale a Rus Alexander Kaleri, ktorí majú vo vesmíre stráviť takmer 200 dní. Španiel sa zúčastnil len „výmenného“ letu a na stanici uskutočnil niekoľko vedeckých experimentov. (čtk, mm)