Bratislava 28. októbra (TASR) - Prvý raz pod spoločnou značkou PARK SNOW otvoria oficiálne 20. decembra dve strediská lyžiarskych stredísk na Slovensku, Vysoké Tatry a Donovaly, zimnú turistickú sezónu 2003/2004.
"Ak príde zima skôr a budeme môcť zasnežovať, otvorenie sezóny bude aj v novembri, strojovo sme pripravení," zhodne uviedli technický riaditeľ PARK SNOW Vysoké Tatry Ján Gavalier a riaditeľ PARK SNOW Donovaly Branislav Veľký.
Manažérka novej marketingovej stratégie PARK SNOW Vysoké Tatry a Donovaly Eva Drgoňová zavedenie celoslovenskej skupiny v oblasti cestovania, turistiky a služieb odôvodnila snahou lyžiarskych stredísk skvalitniť služby pre verejnosť a stať sa konkurencieschopným regiónom voči susedným štátom. Vysoké Tatry a Donovaly, zdôraznila, sa tak stali súčasťou siete lyžiarskych oblastí a stredísk PARK SNOW, ktorá by mala v budúcnosti ponúkať kvalitné služby v lyžiarskych strediskách na území celého Slovenska.
Podľa jej slov v zmysle stratégie bude zavedené infocentrum a internetový komunikačný kanál. Ich prostredníctvom sa návštevník lyžiarskych oblastí zastrešených značkou PARK SNOW denne oboznámi s aktuálnymi cenami lyžiarskych lístkov a služieb vrátane zliav, so snehovými podmienkami a stavom zjazdoviek. Infocentrá budú týždenne zverejňovať program sprievodných podujatí pre tuzemských a zahraničných hostí. V spomínaných strediskách cestovného ruchu prevláda štandardne zahraničná klientela. Kým vo Vysokých Tatrách podiel zahraničných hostí z Poľska, Maďarska a Nemecka predstavuje viac ako 50 %, v Donovaloch 70 % a prichádzajú hlavne z Maďarska a Poľska.
PARK SNOW Vysoké Tatry zahŕňa strediská Štrbské Pleso, Tatranskú Lomnicu a Smokovce. Pre lyžiarov bude k dispozícii 20 km zjazdoviek, 3 lanovky a 23 vlekov. Prepravná kapacita je 20 000 osôb/h. Návštevníci lyžiarskeho strediska Donovaly v Nízkych Tatrách čaká 11 km zjazdoviek, 14 vlekov, nová štvorsedačková lanovka a parkovisko bez poplatkov. Prepravná kapacita je 12 900 osôb/h.
V rozhovore pre TASR J. Gavalier podotkol, že v slovenských strediskách cestovného ruchu sa ešte nepresadila myšlienka realizovať projekty na základe združených investícií, čo je bežná prax v turistických centrách v neďalekých rakúskych Alpách. Mnohé plány brzdí legislatíva, nakoľko najvýznamnejšie turistické centrá SR sú na území národného parku a zákon o ochrane prírody a krajiny nepovoľuje akékoľvek investičné aktivity. Navyše, samosprávy nemajú finančné prostriedky, aby prispeli na rozvoj stredísk CR. Nie je zvláštnosťou, že somatológ v rakúskej doline, ktorého by neuživila obec so 400 občanmi, prispieva na investičné projekty, lebo vie, že turisti jeho služby budú určite vyhľadávať.