Zima v štatistike obľúbenosti medzi ľuďmi určite nefiguruje na poprednom mieste. Môže za to nepríjemné vlhké počasie, do kostí prenikajúci mráz, ale tiež skracujúce sa dni a dlhé noci. Práve nedostatok prirodzeného denného svetla tlmí produkciu hormónu dobrej nálady - serotoninu, na čo mnohí reagujú po- chmúrnym rozpoložením. Ľudia, ktorí sú citlivejší na zmenu ročných období a nepriaznivé poveternostné podmienky, prepadajú v zime charakteristickému útlmu. Cítia sa byť vybití, unavení, bez nálady, akoby na pokraji svojich telesných i duševných síl. K týmto pocitom sa môže pridať smútok, ktorý môže prerásť až do ľah- šej depresie, prípadne podráždenosť. Tá zas často spôsobuje nespavosť. Takýto človek je vyčerpaný, nedokáže si oddýchnuť, nabrať nové sily.
Naordinujte si samoterapiu
Fyzicky či psychicky vyčerpaný organizmus je vždy signálom pre naše vedomie, že niečo nie je v poriadku. Ak by sme únavu ignorovali alebo sa ju snažili prekonať zvýšenou aktivitou, mohlo by to mať nepríjemné odozvy na zdraví.
Preto si hneď pri prvých príznakoch únavy treba povedať rázne STOP! Ak si telo žiada viac spánku, doprajte mu ho. Ak potrebujete vypnúť z pracovného kolotoča, vezmite si pár dní dovolenky. Vedzte, že svet sa nezrúti, robota určite počká. A ak si predsa len myslíte, že to bez vás nepôjde, snažte sa aspoň v niektorých bodoch zmeniť zaužívaný životný štýl. Doprajte si viac prechádzok na čerstvom vzduchu, doplňte svoj jedálny lístok o zdravé vitamínové ovocné desiate, na obed vymeňte pre organizmus zaťažujúce vyprážané mäso za zeleninový prívarok. Dajte si záväzok, že po určitej hodine už nebudete myslieť na prácu a budete sa viac venovať svojim najbližším, hlavne deťom. Každý deň si vymedzte čas len a len pre seba. Aj keď by to mala byť len chvíľka v horúcom voňavom kúpeli, príjemná relaxácia pri obľúbenej hudbe či začítanie sa do zaujímavej knihy pri šálke šípkového čaju. Spánku venujte najmenej sedem hodín denne - len tak môžete regenerovať svoje sily. Uvidíte, ako sa vám po pár dňoch takejto „samoterapie“ vráti chuť do života.
Prvá pomoc pri boji s únavou
Je všeobecne známy mýtus, že na únavu a ospalosť najlepšie zaberie káva. Nie je to však pravda. Káva dokáže povzbudiť na krátky čas, no po čase telo zachváti ešte väčšia ustatosť. Skúste vymeniť mleté pražené čierne zrnká za zelený čaj alebo nápoj z liečivých byliniek. Úľavu od slabosti prináša aj mätové mlieko. Zopár sušených mätových lístkov zalejte horúcim mliekom, nechajte chvíľu vylúhovať a ešte teplé popíjajte. Na krvný obeh priaznivo pôsobí aj mentol - či už v podobe cukríka alebo ako vonný olej v odparovacej lampičke. Energetické bomby - hroznový cukor alebo výťažok ženšenu - dostať kúpiť v lekárni. Vyskúšajte a vyberte si ten „životabudič“, ktorý bude pre vás najpríjemnejší a najchutnejší.
Ak uvedené rady nepomôžu, treba pouvažovať o iných, závažnejších príčinách celkovej únavy. Tie už môžu súvisieť so zmenou zdravotného stavu.
Na všetky neduhy sami nestačíme
Celková slabosť, malátnosť, upchatý nos, niekedy aj kašeľ… U väčšiny ľudí sa počas zimy aspoň raz prejavia príznaky ochorení horných dýchacích ciest. Nádcha, angína či chrípka… Môžu mať spočiatku podobné príznaky, charakter a intenzita choroby sa prejaví až po niekoľkých dňoch. Ľudský organizmus je silný bojovník a s mnohými pliagami sa dokáže vysporiadať sám. Na druhej strane, ak po určitom čase samoliečby (zväčša po troch dňoch) napriek pokoju v posteli, zvýšenému prísunu vitamínov a celkovému oddychu príznaky neustúpia, návšteva odborníka je nevyhnutná. Len vyšetrenie u lekára môže na sto percent určiť správnu diagnózu a stanoviť vhodnú liečbu.
Niektorí ľudia sa z rôznych dôvodov (pracovných, finančných…) bránia „oficiálnej“ liečbe. Prepínajú svoj oslabený organizmus, chorobu sa snažia nevšímať, neberú ohľad na seba, ale ani na ľudí vo svojom okolí. Treba si však uvedomiť, že ak zdravotné ťažkosti pretrvávajú dlhšiu dobu, prípadne ak ich len čiastočne liekmi utlmíme, ale úplne nevyliečime, môže sa aj „obyčajná“ chrípka alebo angína prevaliť do vážnejšieho ochorenia: zápalu nosových dutín, stredného ucha či pľúc, prípadne môže postihnúť ľadviny alebo srdce. Chrípka je nebezpečná hlavne pre ľudí s oslabenou imunitou, chorých na srdce alebo diabetikov. Hlavne rizikové skupiny (chronicky chorí, dôchodcovia a často choré deti) by sa mali obrniť proti chrípke včasným očkovaním.
Nespavosť ako dôsledok únavy a stresu
Poznáte to? Ráno zazvoní budík. S ťažkosťami rozlepíte oči - za oknom tma, chumáče snehu sa šmýkajú po okne. Zdá sa vám, že je polnoc. Napriek tomu sa premôžete a idete do práce, kde vás čaká kopa roboty, stres a napätie. Popoludní, napriek tretej vypitej káve už sotva udržíte viečka. Jediné, čo sa vám preháňa hlavou, je túžba po spánku. No to ešte musíte prežiť niekoľko hodín pracovnej aktivity.
Keď konečne príde vytúžený okamžik a vy zaľahnete, po spánku ani chýru, ani slychu. Prehadzujete sa v posteli, hľadáte vhodnú polohu. Zdá sa vám, že zvuk sekundovej ručičky na budíku je neznesiteľne hlučný. Rozčuľuje vás spokojné odfukovanie manželky, či manžela. Nad ránom konečne upadnete do nepokojného spánku. Lenže to už opäť rachotí budík a každodenný kolobeh sa opakuje…
Spánok je najdôležitejším prostriedkom na regeneráciu telesných i duševných síl. Pre zdravý a produktívny život je nevyhnutný. Preto musí byť pokojný, výdatný a dostatočne dlhý. Ak nás oň uberá stres, prepracovanosť, či hlásiaca sa choroba, treba proti tomu niečo robiť:
Na spánok sa musí telo i myseľ pripraviť. Snažte sa preto nejaký čas pred ľahnutím do postele uvoľniť, oslobodiť sa od stresových myšlienok na prácu alebo starostí v súkromí. Vhodná je večerná prechádzka, príjemná sprcha alebo upokojujúci kúpeľ.
Nezaťažujte pred spánkom svoje telo ťažkými jedlami či dokonca alkoholom. Ľahká večera prispeje k ľahšiemu zaspávaniu a pokojnému spánku. Pomôcť môže aj teplé mlieko s medom, medovkový či lipový čaj alebo banán.
Dobrým „uspávadlom“ je obľúbený časopis či zaujímavá kniha. Príbeh jej hrdinov odvedie vašu myseľ od každodenných starostí a uvoľní ju.
Keď zhasnete a spánok stále neprichádza, snažte sa myslieť na príjemné veci, prípadne spomínať na pekné zážitky z minulosti.
Uspávacia tabletka je až posledné východisko. Pri pravidelnom požívaní si telo vypestuje návyk a nebudete vedieť zaspať iným spôsobom.
Smiech - najlacnejší a najúčinnejší liek
V zime často na ľudí doľahne pochmúrne počasie, zavŕta sa do ich duší, a tak aj ich myšlienky akoby očernejú. Vo chvíľach, keď pocítite smútok, nechuť do akejkoľvek činnosti, neprekonateľnú únavu, skúste sa na svet okolo seba pozrieť z nadhľadu. Je dokázané, že negatívne myšlienky ovplyv- ňujú aj telesnú schránku člo- veka.
Preto ak vám aj veľmi nie je do smiechu, predsa len sa snažte prinútiť k úsmevu. Začnite hneď ráno - pri umývaní sa usmejte na seba do zrkadla. V tlačenici v autobuse cestou do roboty mladíkovi, ktorý vám nechtiac šliapol na nohu, nevynadajte, ale ho obdarte úsmevom. S kolegami v práci si vymeňte zopár vtipov, alebo aspoň na chvíľu pospomínajte na veselé príhody…
Negatívne myšlienky plodia záporné emócie a tie sú základom negatívnych medziľudských vzťahov. Zlá nálada nám uberá energiu a má neblahý vplyv aj na krvný obeh a nervový systém. Psychológovia tvrdia, že smiech znižuje krvný tlak, minimalizuje stres, podporuje imunitu a dokonca tým, že uvoľňuje endorfín, zmierňuje bolesť. A tak veselý človek je odolnejší proti chorobám. Smiechom si prehlbuje dýchanie a tým aktivizuje prírodné obranné bunky. A tak heslo pre prežitie tohtoročnej zimy v zdraví znie: VŽDY S ÚSMEVOM.
Hana KYSEĽOVÁ