SME
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Gran Canaria – ostrov večnej jari

Niekto sa rád kúpe v rieke, v ktorej plávajú krokodíly alebo pirane. Ďalší sa terigajú cez najvyššie hory sveta, divoké pralesy alebo drsné púšte.


Tejeda



Pre takýchto ľudí však najnebezpečnejšie bývajú tie „povinné“ dovolenky - s rodinou. Čo sa bude diať pri bazéne plnom Nemcov na Kanárskych ostrovoch?

Nemecká kolónia

Kanárske ostrovy na papieri síce patria Španielom, nám sa však od prvej chvíle zdalo, že je to nemecká kolónia. Toto je jediné negatívum ostrovov a najmä Gran Canarie - ostrova večnej jari.

Nemci si požičiavajú autá z hotela, lebo im to animátori poradili. Autá sú dvakrát také drahé ako v päťdesiat metrov vzdialenej kancelárii. Pred chvíľou trochu popršalo. Všetci Nemci do jedného zmokli. Animátori im zabudli povedať, že sa majú schovať… Inak je všetko perfektné a „Kanáre“ sú ideálnym miestom pre klasickú dovolenku.

SkryťVypnúť reklamu

Gran Canaria cez žalúdok

Ron Miel je typický kanársky nápoj. Je to rum s medom. Obsah alkoholu je o polovicu nižší ako u nášho tuzemského rumu a, samozrejme, chuť je sladká. Fľašu sme pili dva týždne a väčšinou sme ho liali do džúsov, ktorých chuť to vylepší. V Španielsku už tradične ochutnávame la Rioju. Tentoraz to boli Rincón de Baroja a Crianza ročník 1994. Fantázia. Rioja vás nikdy nesklame. Ten juh, tie teploty, ideálnu klímu cítite v každom hlte. Keď sme kedysi cestou z Baskicka do Katalánska cez Rioju prechádzali, čudovali sme sa, že práve toto je tá zem zasľúbená. Bolo to v roku 1991 a znalosti Slováka o kvalitných svetových vínach boli iba hmlisté. Rovná cesta sa vinula krížom cez sady plné olivovníkov. Vyprahnutá pôda, prach, ohromná páľava, skaly. Krajina, ktorú by mohol obrábať snáď Grék Zorba. A predsa! Geniálne vína. Zdanie niekedy (neskúseného) klame.

SkryťVypnúť reklamu

Nemôžeme o Kanárskych ostrovoch začať inak. No čo sa tu dá robiť? Ak nie o Rioje, tak sme mohli ešte básniť o raňajkách. Tie švédske stoly plné šunky a nutely. Vždy si dám kopu vajíčok a slaniny. Ignorujem obilniny a ostatné zdravé menu, ktoré propagujú lifestyl magazíny. Keď zvrhlosť a vyvaľovanie sa pri hotelovom bazéne, tak nech to už stojí zato!

Krížom cez ostrov

Prešli sme ostrov krížom-krážom. Požičali sme si kabriolet (splnil sa náš pubertálny sen). Išli sme cez stred ostrova, ktorý je hornatý s množstvom ostrých zákrut na uzučkej ceste so slušnými zrázmi - ideálny terén pre športovú jazdu. Mestečká vo vnútrozemí majú naozaj šťavu. San Bartolomeo de Tirajana má dlhokánske meno, ale kratučké, romanticky uzučké uličky s dverami namiesto okien. Krivé balkóniky, krčmičky a vráskaví starčekovia v čiernych klobúkoch a vlnených oblekoch, ktorí vám srdečne odpovedajú na vaše Buenos diás, obdobným Ola que tal? Kostol je zvonku nádherne biely, zvnútra naivisticky vyčačkaný. Aj keď sme v hlavnom meste provincie, cítime, že sme na ostrove, kde všetko beží trošku pomalšie a tradície sa zachovávajú dlhšie ako na pevnine.

SkryťVypnúť reklamu

Vydajte sa však ešte hlbšie, do absolútneho centra ostrova. Do oblasti, ktorá sa volá Cumbre. Prechádzame okolo najvyšších vrchov ostrova, okolo zaujímavého el Roque Nublo a zatáčame doľava k malebnej dedinke Tejeda (čítaj Techeda). Zelené zábradlia lemujú cestičky medzi krivými stenami domov, ktoré smerujú dolu do doliny. Je to šikmejšie ako šmykľavka.

V Tejede sa zastavil čas. Turisti ju často vynechávajú a mieria o päť kilometrov ďalej do Cruz de Tejeda, kde je tzv. turistická infraštruktúra vybudovaná lepšie. Teda sú tam krčmy a reštaurácie. Starosta Tejedy však urobil správne. Dedinka si zachovala svoju tvár, ktorú by pri masových výpadoch turistov zaručene stratila.

Las Palmas

Letisko, ktoré nesie názov hlavného mesta, sa nachádza 20 km južne od centra a s mestom teda nemá nič spoločné. Všetci turisti odtiaľto vyrážajú na juh ostrova a Las Palmas nenavštívia.

SkryťVypnúť reklamu

Las Palmas nás nadchlo. V príručkách sa píše, že je to Rio de Janeiro Európy a pod… Tak to zasa nie! Ale je to veľmi útulné mestečko plné života. Nádherná promenáda popri Playa de las Canteras a divoký oceán sú očarujúce. Okrem čistučkej, ale temperamentnej promenády má toto takmer polmiliónové mesto aj starú časť a slušné nákupné centrá umiestnené v okolí Plaza de Espana a Avenida de Jose Mesa y López. El Corte Ingles práve na tejto ulici je najväčším obchodným domom v Las Palmas. Túto reťaz obchodov nájdete po celom Iberskom polostrove a vrele vám ju odporúčame. Všetko je tu síce o niečo drahšie, ale zato kvalitné! Tak ako nás nadchlo hlavné mesto na severe ostrova, nás sklamalo turistické centrum ostrova na juhu.

Turistické centrum ostrova

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladáme, že na Gran Canariu nejdete za turistikou či na rybačku. Potom musíte zavítať do turistického centra, ktoré sa nachádza na juhu ostrova.

Playa del Ingles je to najhoršie, čo sme kedy videli. Je to najstaršia a najznámejšia turistická časť ostrova, kde sa to všetko v päťdesiatych rokoch začalo. Vyzerá to tu ako niečo medzi pakistanským bazárom a arizonskou krčmou. Strašný gýč. Všade vám ponúkajú lacné napodobeniny hodiniek, okuliarov a z bakelitových stánkov hučia nemecké odrhovačky. Samozrejmosťou je bavorská piváreň, hamburská reštaurácia, frankfurtské klobásy…

Tak ako je Las Palmas vkusné, tak z Playa del Ingles kričí nevkus. Preto vám odporúčame vybrať si hotel inde - v Maspalomas, v San Augustin alebo radšej odleťte na iný z kanárskych ostrovov. Playa del Ingles je skepsa. Ak ju budete chcieť predsa len vidieť, tak sa na Playa del Ingles dostanete taxíkom odvšadiaľ za veľmi rozumnú cenu (určite nižšiu, než na akú ste zvyknutí na Slovensku) a budete mať možnosť navštíviť preslávené obchodné domy: Jumbo, Cita … Jeden horší ako druhý.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina turistov na Gran Canarii historickú budovu neuvidí. Turistické oblasti boli postavené vo vyprahnutej krajine na pokraji piesočných dún, ďaleko od typických domorodých dediniek. A výstavbe nie je koniec. Práve naopak. Zdá sa, že všetko sa iba začína a na Kanárskych ostrovoch čakajú zámožnejšiu klientelu. Luxusné hotely a luxusné obchodné domy tu vyrastajú zo dňa na deň. Vždy sme obdivovali južanskú stavebnú rýchlosť nezaťaženú izoláciami. Na Kanárskych ostrovoch je dotiahnutá do dokonalosti. Nové hotely a obchodné domy je módou nazývať slávnymi menami z Kuby, napríklad Varadero či Havana.

Atlantik je studený a preto radíme, radšej si zaplaťte viachviezdičkový hotel s kvalitným bazénom. Nie je nutné, aby bol hotel situovaný hneď na pláži. Suttle bus - teda kyvadlový autobus, vás na pláž dopraví, a to zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

Turistický biznis

Toto je naozajstný turistický priemysel. Toto je biznis. Ceny dovolenky na ostrovoch idú dole, kvalita ubytovania sa zvyšuje. Služby, až na internet, ktorý je rozšírený tak, ako na Slovensku pred troma rokmi, sú kvalitné a lacné. Keď si kúpite kaktusy, zabalia vám ich tak, aby sa v lietadle nepoškodili. Podobne, ak si v kvetinárstve kúpite strelície. Donesú vám ich až na letisko a naložia do batožinového kufra lietadla. A bez príplatku. Vynikajúce jedlo plné zdravých rýb, zeleniny a olivového oleja. Príjemná klíma po celý rok s tým, že pol roka prakticky neprší.

Raj na zemi. Keby nebolo tých ôsmich miliónov turistov ročne! Pripomínalo nám to brojlery. Tie napchané klimatizované autobusy, ktoré vozia ustráchaných, upotených turistov s vypleštenými očami z letiska do hotelov na výkrm.

SkryťVypnúť reklamu

Dúfame, že to nevyznelo odstrašujúco. Kanáre sú perfektné, a tak niekedy dovidenia pri hotelovom bazéne!

ĽUBOŠ FELLNER

FOTO - AUTOR

(Pripravené v spolupráci s CK BUBO. Viac informácií na www.bubo.sk.)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  3. Super zábava, super deň
  4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Čo priznali rodičia?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 817
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 145
  3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 542
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 396
  5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 737
  6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 6 013
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 919
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 630
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Dušan Király: Saigon s deravou topánkou
  2. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Dlhá
  3. Martin Majzlan: Nepál – kráľovstvo bohov
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
  5. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
  6. Alena Miklošová: Road Trip: Z Miami na Key West
  7. Iveta Bakitová: Laponsko - výlet za polárnou žiarou
  8. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Čachtice
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 18 190
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 10 782
  3. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 647
  4. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 796
  5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 6 954
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 797
  7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 954
  8. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 419
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu