
FOTO – TASR
Národný park Slovenský kras je najväčšie krasové územie v Európe s najväčšou koncentráciou podzemných priestorov (nachádza sa tu asi 400 jaskýň a priepastí). Dvanásť z nich zaradili do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Najvýznamnejšie verejnosti prístupné jaskyne ležiace južne od Rožňavy sú Gombasecká jaskyňa a Domica. Gombasecká jaskyňa je verejnosti prístupná od roku 1955 v celkovej dĺžke 285 metrov. V roku 1968 v nej ako v prvej jaskyni na Slovensku začali využívať speleoterapiu na liečbu predovšetkým respiračných chorôb.
Prírodným skvostom obce Dlhá Ves a turisticky atraktívnym miestom celoslovenského významu je národná prírodná pamiatka jaskyňa Domica. Leží v juhozápadnej časti Slovenského krasu na Silickej planine, pričom jej vchod sa nachádza v nadmorskej výške 339 metrov. Od roku 1932 je prístupná verejnosti v dĺžke 1315 m, z čoho 140 m predstavuje plavba po podzemnom toku Styx. Domica je známa veľkými priestrannými dómami. V jednom z nich bola nakrútená aj filmová verzia slávnej rozprávky Pavla Dobšinského Soľ nad zlato. Jaskyňa má bohatú kvapľovú výzdobu, v ktorej dominujú kaskádové jazierka, cibuľovité stalaktity a pagodovité stalagmity. Zaujímavosťou jaskyne je výskyt 16 druhov netopierov a hrubé vrstvy nahromadeného netopierieho trusu (tzv. guáno). V okolí jaskyne vedie náučný chodník Domica.
Prírodným skvostom v katastri južnejšie položenej obce Krásnohorská Dlhá Lúka je Krásnohorská jaskyňa, ktorú vyhlásili za národnú prírodnú pamiatku. Objavili ju v roku 1964 rožňavskí jaskyniari a je dlhá 1100 metrov a v zadnej časti sa rozširuje do niekoľkých sifónov. Verejnosti je prístupná vďaka Speleologickej vodcovskej službe, avšak iba v malých skupinách. Prehliadková trasa vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov (stalagmit), ktorý je s výškou 32,6 m (s priemerom základne 12 m) zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov ako najväčší na svete.
V údolí rieky Slaná leží obec Betliar. Najcennejším a najnavštevovanejším miestom v obci je dvojposchodový kaštieľ obklopený nádherným anglickým parkom. Jeho história je spätá s rodom Andrássyovcov, ktorý ho postavili na mieste pôvodného hrádku Bebekovcov z 15. storočia. Jednou z najväčších pozoruhodností kaštieľa je ústredná knižnica. Uchováva vyše 20-tisíc (podľa niektorých prameňov až 30-tisíc) zväzkov najmä teologických, historických, geografických a filozofických diel z 15. až 19. storočia, ktoré boli napísané v 15 rôznych jazykoch.
(Úryvok z kapitoly Gemer)
Súťažná otázka:
Ktorá národná kultúrna pamiatka je symbolom obce Krásnohorské Podhradie?
Správne odpovede posielajte na adresu vydavateľstva DAJAMA. Výherca bude odmenený novým podrobným turisticko-vlastivedným sprievodcom „Slovensko – putovanie po regiónoch“, z ktorého pochádza náš tip na výlet.