
Pohľad na Lysefjorden zo skalného brala Preikestolen.
Približne 200 kilometrov severne od Osla leží jeden z najobľúbenejších národných parkov – Jotunheim. Na jeho území sa nachádza aj najvyšší vrch Škandinávie Galdhopiggen.
Výstup na vrchol môžete začať z miest Spiterstulen alebo Juvashytta. Obe sa nachádzajú približne 50 kilometrov od mesta Lom, kde stojí jeden z najstarších drevených kostolov v Európe. Výstup na Galdhopiggen trvá z oboch miest približne štyri hodiny.
Pri štarte z Juvashytta musíte prejsť ľadovcom. Najdôležitejšia je maximálna bezpečnosť, pretože ľadovce sú charakteristické neustálym pohybom a ich stav je takmer nepredvídateľný. Preto pri rannom nástupe na túru sa niekedy aj 60-členná skupina pospája bezpečnostným lanom. Dôležití sú vždy horskí vodcovia, ktorí prešliapu cestu po ľadovci a tak umožnia bezpečný výstup. Ani nie po hodinovom pochode sa trasa mení na horský výstup. Na vrchole sa dá nielen oddýchnuť, ale aj prenocovať v spacákoch v jednoduchej horskej chate.
Galdhopiggen je národným miestom Nórov, preto sa takmer všetci hrdia odznakom o absolvovaní tohto výstupu. Počasie je veľmi premenlivé podobne ako vo Vysokých Tatrách. Kým na začiatku túry je okolo 20 stupňov Celzia, na vrchole môže byť teplota len okolo nuly. Vylúčené nie je ani sneženie. V žiadnom prípade sa neodporúča individuálny prechod ľadovcom.
Fjordy
Od Galdhopiggenu k fjordom je už len kúsok. Jeden z najkrajších a najdlhší (až 200-kilometrový) je Sognefjord. V žiadnom prípade si nenechajte ujsť ani prejazd tunelom Laersdaltunnelen, ktorý má dĺžku 24,3 kilometra. Na troch miestach sú vybudované odpočívadlá, kde si môžete poobzerať tento stavebný unikát.
Cestou po západných fjordoch Nórska v prístavoch narazíte na viacero menších trajektov, ktoré spájajú trasy medzi horami. Finančne nie sú veľmi náročné.
Cestou pozdĺž Lysefjordenu sa priblížite k dvom najznámejším turistickým atrakciám. Populárna triapolhodinová plavba loďou po fjorde poskytuje jedinečný pohľad na nádhernú prírodu.
Preikestolen je časť skalného brala, ktorého zvislé steny sa takmer kolmo zapichávajú do hladiny fjordu. Podľa niektorých sprievodcov však hrozí odštiepenie od masívu, preto sa výstup na skalu neodporúča v zime a hlavne na jar. Pri topiacom sa ľade môže dôjsť k uvoľneniu väčšej časti skaly. Geológovia zase tvrdia, že zrútenie skaly je nereálne. Výstup na skalu trvá z chaty Preikestolen hytta dve hodiny. Na chate sa dá aj ubytovať.
Skalný zázrak
Skalný Kjeragbolten nemá vo svete obdobu. Je to guľovitý balvan s priemerom približne tri metre zaseknutý priamo medzi dvoma takmer zvislými rovnobežnými skalnými stenami. Balvan Kjeragbolten zatiaľ zostáva na mieste, kde pred stáročiami zapadol, ale s pribúdajúcou návštevnosťou a neustálym namáhaním údajne klesá. A opäť je otázne, či sa naň postaviť alebo nie. No stáť na ňom a pozerať sa do 300-metrovej priepasti na hladinu fjordu je vzrušujúci pocit. Keď začnete výstup z dedinky Lysebotn zavčas rána, dostanete sa ku kameňu ešte pred obedom. Vtedy sa tu už zvykne vytvárať dlhý rad fotografovaniachtivých turistov. MAREK HIČÁR
FOTO – AUTOR, ARCHÍV