
FOTO – AUTORKA
Včerajší deň patril tejto akcii, ktorú zastrešuje Rada Európy, aj v Považskom múzeu v Žiline. „Je to už desiaty ročník, a tak ako vždy, venujeme špeciálnu expozíciu drotárstvu,“ hovorí Katarína Michelová z Považského múzea. Múzeum sa dnes môže pochváliť viac ako troma tisíckami drotárskych exponátov a hrdí sa svojou svetovou jedinečnosťou.
Drotárstvo sa v regióne severozápadného Slovenska, v oblasti Žiliny a Kysúc, začalo rozvíjať už v 17. storočí. „Drótovať! Flekovať!“ Takýmito pokrikmi sa ohlasovali slovenskí drotári, ktorí sa z rodného kraja rozpŕchli časom do celého sveta. Niektorí z nich sa dostali dokonca aj do Afriky či Austrálie. Mnohým z nich sa vo svete darilo, v druhej polovici 19. storočia začali zakladať vlastné manufaktúry.
Okrem opráv poškodeného riadu sa drotári sústreďovali na praktické pomôcky do domácnosti, ako sú pasce na myši, kuchynské náradie, misky či košíky, neskôr vyrábali aj stroje a zariadenia pre naftový priemysel, dopravu či zdravotníctvo.
Po prvej svetovej vojne nastal výrazný útlm tohto remesla. V posledných rokoch sa však k nemu ľudia opäť vracajú a nachádzajú stále nové výrazové prostriedky. Svoju vlastnú techniku včera v Budatínskom zámku predstavila Žilinčanka Mária Porubčanská-Bárdyová (na snímke).
Opletané vajíčka, keramika, sklo, kamienky, šperky to všetko by chcel mať návštevník múzea vo svojom byte. „Chodí k nám veľa zahraničných turistov a tí sú priam unesení. Vyšli sme im preto v ústrety a zriadili sme aj predaj vybraných exponátov,“ hovorí Michelová.
Časť zbierky Považského múzea od minulého týždňa láka aj návštevníkov Dní slovenskej kultúry v maďarskom Szegede.
ANDREA HARMANOVÁ