
FOTO – TASR
S pokutou musia rátať spoločnosti, ktoré predajú viac leteniek, než je v miest v lietadle, a na palubu sa nedostanú všetci jej pasažieri. Sankciovať sa bude aj meškanie letov.
Podľa európskej štatistiky vlani doplatilo na podobné praktiky prepravcov 250-tisíc cestujúcich. Väčšinou šlo o zákazníkov tradičných veľkých leteckých prepravcov. Tí často poskytujú rezervácie leteniek bez nutnosti zaplatiť. Väčšinou sa miesta v lietadle neobsadili, ale keď sa rezervácie využili viac, ako bolo obvyklé, počet pasažierov prevýšil počet miest.
Veľké letecké spoločnosti museli aj častejšie ohlasovať meškanie odletov. Väčšinou totiž používajú veľké medzinárodné letiská, kde občas vznikajú letecké „zápchy“.
Od budúceho roka by mali spoločnosti, ktoré zmenia leteckú spoločnosť cestujúcemu, zaplatiť poškodenému paušálnu náhradu najmenej 250 eur. Pri letoch nad 1 500 kilometrov sa táto náhrada zvyšuje na 400 eur a pri letoch nad 3 500 kilometrov na 600 eur. Platiť budú aj za oneskorené a zrušené lety. Toto opatrenie sa bude vzťahovať nielen na pravidelné letecké spoje, ale aj na dovolenkové a chartrové lety.
Na Slovensku sa meškania a takzvaný overbooking nevyskytujú často. Naše letecké spoločnosti využívajú menej frekventované letiská a rezervácie poskytujú väčšinou s podmienkou okamžitého zaplatenia.
„Tento spôsob predaja nielen znižuje ceny letenky a zjednodušuje nákup, ale aj klientovi zaručuje miesto na palube,“ vysvetlil PR manažér Sky Europ Eirlines Stanislav Šaling. „Poskytujeme prepravu z bodu do bodu (point-to-point), a teda sankcie za oneskorené lety sa na nás nevzťahujú,“ dodal.
Sankčné pravidlá majú začať na Slovensku platiť až jeden rok po vstupe do Európskej únie. „Po našom vstupe do únie sme pripravení postupovať v prípade zrušených letov v zmysle legislatívy EÚ,“ povedal Šaliga. (jj, tasr)