Najväčšie žiarové pohrebisko z mladšej a neskorej doby bronzovej v západoslovenskej oblasti a jedno z najväčších na Slovensku odkryli archeológovia na južnej hranici Trenčína. Výskum v lokalite pri hypermarkete Tesco zrealizoval Archeologický ústav SAV v Nitre.
Pred rokom tu preskúmali zvyšky stredovekej osady. Neskôr južný okraj pohrebiska lužickej kultúry z mladšej a neskorej doby bronzovej. Minulý rok odkryli 240 žiarových hrobov z rokov 1200 až 800 pred naším letopočtom.
„Ide o jedno z mála pohrebísk na Slovensku, pri ktorom sa ukázalo, že ho môžeme preskúmať kompletne. Nadviazali sme na minuloročný výskum a tento rok sme odkryli takmer tristo ďalších hrobov. Ukazuje sa, že pôjde o jedno z najväčších pohrebísk lužickej kultúry na Slovensku,“ informoval vedúci výskumu Ivan Cheben. Jediná časť pohrebiska, ktorú zničila súčasná civilizácia a nebude môcť byť preskúmaná, je pod štátnou cestou vedúcou z Trenčína na Bánovce nad Bebravou. Dnes majú archeológovia zachytený priebeh južného, západného i severného okraja lužického cintorína.
Význam výskumu je podľa Chebena v skutočnosti, že ide prakticky o celé pohrebisko, aké sa podarí nájsť málokedy. Dá sa na ňom sledovať vývoj a spoločenské pomery, ktoré v mladšej a neskorej dobe bronzovej v okolí dnešného Trenčína vládli. „Spracovanie všetkých nálezov poskytne zatiaľ najkomplexnejšie údaje o takýchto pohrebiskách,“ tvrdí. Je možné, že na odkrytom pohrebisku pochovávali obyvateľov niekoľkých osád z trenčianskeho podhoria. „Keď beriem do úvahy, že teraz máme preskúmanú zhruba polovicu pohrebiska, musíme počítať, že je tu pochovaných najmenej tisíc obyvateľov.“
Kostrové pochovávanie bolo v lužickej dobe na našom území veľmi výnimočné. Lužičania svojich mŕtvych spaľovali. Každý z hrobov teda obsahuje urnu so spálenými zvyškami kostry a popol. Vo väčšine hrobov sú uložené ďalšie menšie nádoby, šálky a džbánky, jednoduché bronzové krúžky, ktoré si vplietali do vlasov, náramky, ihlice na spínanie šiat a výnimočne aj zbrane. „Našli sme aj jeden ohňom deformovaný hrot oštepu, ktorý spolu s nebožtíkom ležal na kraji hranice, a oheň ho zachytil iba čiastočne.“
Množstvo bronzových predmetov, ktoré v hroboch odkryli, sú žiarom roztavené zliatky. Nedá sa z nich určiť, o čo pôvodne išlo. „Ojedinele sme našli aj jantárové koráliky, čo svedčí o kontaktoch obyvateľstva s inými územiami.“
Všetky nálezy dnes konzervujú v nitrianskom ústave. Kde a kedy si ich budú môcť záujemcovia o históriu pozrieť, ukáže čas.
DARIUS IVAN