ícky Kostol Nanebovzatia Panny Márie. Pochádza z druhej polovice 14. storočia. Po požiari v roku 1760 jeho stavbu barokizovali. Poškodenú vežu znížili a zosilnili podpornými stĺpmi. Gotické zostali len niektoré architektonické detaily. Hlavný oltár je neskorobarokový, pochádza z roku 1765.
Najvýznamnejším turistickým strediskom Zamaguria je Červený Kláštor. Leží na ceste medzi Spišskou Starou Vsou a Starou Ľubovňou. V roku 1319 daroval magister Kakaš obec Lechnica mníchom zo Skaly (dnešné Kláštorisko v Slovenskom raji), aby si v blízkej Doline sv. Antona postavili kartuziánsky kláštor. Keďže kláštorné budovy boli údajne postavené z červených tehál, začali ho nazývať Červený kláštor. Pri kláštore vyrástla dedina. V roku 1360 sa začalo so stavbou kláštorného kostola. V roku 1563 cisár Ferdinand kláštor zrušil a kartuziáni museli odísť.
Kartuziánskych mníchov na dlhý čas vystriedali svetskí majitelia. V roku 1704 sa Červený kláštor stal znovu cirkevným majetkom, keď ho biskup Ladislav Maťašovský daroval reholi kamaldulov Kongregácie Monte Corona. Mnísi kamaldulského rádu, ktorý pochádza z Toskánska, opravili kláštorné budovy v barokovom slohu, pristavali k nim kostolnú vežu a zriadili pravdepodobne najstaršiu lekáreň na Slovensku. Kamaldulský kláštor sa stal dôležitým kultúrnym a národným centrom regiónu. Zaslúžil sa o to najmä osvietenský páter Romuald Hadbavný (1714-1780). S jeho osobou sa spája prvý preklad Písma svätého do slovenčiny v roku 1750 a latinsko-slovenský slovník z roku 1763.
Národná kultúrna pamiatka Červený kláštor je jedinečný kultúrno-historický objekt zasadený do prekrásnej pieninskej prírodnej scenérie pod majestátnym vrchom Tri koruny. Kláštorný komplex bol úspešne reštaurovaný v rokoch 1956 až 1966. Architektonicky najvyspelejšou stavbou komplexu je gotický Kostol sv. Antona z konca 14. storočia s jednou loďou. Hlavný oltár je barokový, postavili ho v roku 1745. Kláštorné budovy priliehajú ku kostolu zo severnej strany. V barokovej stavbe možno rozpoznať niektoré staršie gotické prvky. Zvyšky neskorogotických malieb na stenách kartuziánskej kláštornej jedálne pochádzajú z roku 1520. V objekte bývalého kláštora je múzeum, ktoré tvorí národopisná, lekárnická a historická expozícia.
Turistickou atrakciou je splav Dunajca na drevených pltiach.
(Úryvok z kapitoly Spiš)
Súťažná otázka
Správa ktorého národného parku sídli v Červenom Kláštore ?
Správne odpovede posielajte na adresu vydavateľstva DAJAMA. Výherca bude odmenený novým podrobným turisticko-vlastivedným sprievodcom „Slovensko - putovanie po regiónoch“, z ktorého pochádza náš tip na výlet.