Wellington 14. októbra (TASR) - Prezývka "krajina dlhého bieleho oblaku", ktorá dlhé roky slúži ako poetický prívlastok pre Nový Zéland, možno čoskoro zanikne.
Historici totiž zistili, že názov nepochádza tak celkom od starých Maorov, ako sa doposiaľ tvrdilo, a nevzťahuje sa ani na celú krajinu, ale len na jej severnú časť.
Dávne historické pramene uvádzajú, že Maori, pôvodní obyvatelia Nového Zélandu, nazývali svoju zem Aotearoa, teda Krajina dlhého bieleho oblaku. Pomenovali ju podľa oblakov, ktoré sa vznášali nad jej horami.
Najnovšie publikované dejiny Nového Zélandu však prinášajú na túto prezývku nový pohľad a naznačujú, že vzhľadom na novozistené skutočnosti je asi zrelá na výmenu.
Vedúci novozélandský historik Michael King sa nazdáva, že "maorský" názov krajiny je len mýtus a jeho korene sú v skutočnosti európske. Názov Aotearoa podľa neho zaviedla hŕstka raných európskych spisovateľov a ministerstvo školstva krajiny v 19. storočí.
"Len veľmi malé množstvo kmeňov používalo názov Aotearoa, a aj to len vo vzťahu k Severnému ostrovu, nie ku krajine ako k celku," vysvetľuje King vo svojej publikácii.
Podľa folklóru spopularizovaného ranými historikmi maorskí bádatelia už pred stáročiami brázdili vody južného Tichomoria a prvé, čo uvideli z Nového Zélandu, bol dlhý oblak vznášajúci sa nad horskými končiarmi. Z toho podľa legendy vznikol názov Aotearoa a vžil sa ako "domorodé" poetické označenie celej krajiny.