Bardejov/Bratislava 12. októbra (TASR) - Nedávny oddych v Tunise sa neskončil pre niektorých dovolenkárov z Bardejova práve najšťastnejšie. Z jedného z tamojších stredísk si totiž na Slovensko priniesli okrem krásnych zážitkov z exotickej krajiny, aj zápal očných spojiviek, ktorým sa nakazili dokonca aj rodinní príslušníci. "Obeťou" vírusu prejavujúceho sa silným sčervenaním a zapálením očí, plných hnisu, a s tým spojeným zhoršeným videním sa stal aj 28-ročný mladý muž. "Nakazil som sa od mamy, ktorá sa pred týždňom vrátila z Tunisu. Hneď som si všimol, že niečo nie je v poriadku. Mala červené oči a vravela, že sa jej to stalo po tom, ako sa okúpala v hotelovom bazéne," priblížil situáciu Bardejovčan.
Netušiac, že môže ísť o nákazlivé ochorenie, sa s ňou zvítal, pričom prvé príznaky zápalu sa u neho objavili len niekoľko hodín po srdečnom objatí. "Stalo sa to v nedeľu. Zo začiatku som si to nedal do súvislosti, ale v pondelok ráno, keď sa môj stav zhoršoval, mi už nebolo všetko jedno," hovorí mladý muž. Okamžite preto vyhľadal odbornú lekársku pomoc. Očná doktorka z prvých vyšetrení zistila, že ide o pravdepodobne aj vzduchom prenosnú nákazu a predpísala pacientovi antibiotické kvapky. Jej podozrenie potvrdila aj skutočnosť, že len niekoľko hodín po odchode nakazeného sa príznaky choroby objavili aj u samotnej lekárky. "Pri najbližšom kontakte mi oznámila, čo sa stalo. Lekárka však nemala také veľké problémy ako ja, čo podľa nej spôsobilo okamžité aplikovanie antibiotických kvapiek", konštatoval Bardejovčan. Podobná situácia sa zopakovala aj s jeho otcom. Očná lekárka pri kontrole mladého pacienta tiež informovala, že keby nevyhľadal pomoc, postupne by zápal postihol aj dýchacie cesty, pretože išlo o agresívny vírus. "Keďže som nebol jediný pacient s týmto ochorením, odporučila mi, aby som na to upozornil aj otca," dodal mladý muž.
Podľa epidemiologičky Silvie Kontrošovej nie sú zápaly očných spojiviek počas letnej sezóny výnimočné ani na Slovensku. V každom prípade však ide len o mierne formy ochorenia. "Tunis sa všeobecne pokladá za špinavú krajinu, preto aj vírus prinesený z tejto africkej krajiny bol agresívnejší a zároveň oveľa nebezpečnejší. Z uvedeného prípadu je jasné, že v Bardejove išlo prinajmenšom o miniepidémiu a je preto dôležité upozorniť, že ak sa podobné príznaky objavili u viacerých dovolenkárov zo spomínaného zájazdu, nemali by v žiadnom prípade otáľať s vyhľadaním lekárskej pomoci. V opačnom prípade to skutočne môže skončiť zle a nevylučujem ani trvalé poškodenie zraku," uzavrela Kontrošová s tým, že intenzita ochorenia súvisí s imunitným systémom človeka.