
Po zrážke mercedesu s policajnou felíciou zomreli traja policajti.
FOTO - ČTK
Policajti vtedy boli už späť na svojich staniciach (hoci avizovali, že Kryštof potrvá plných sedem dní) a nastala výrazná zmena počasia. Medzi pokrivenými plechmi zomrelo za sobotu a nedeľu 26 ľudí, zaznamenali viac než tisíc nehôd.
Gross chce napriek tomu, že masívna akcia okrem zaistenia 32 ukradnutých áut a viac než stovky hľadaných osôb už príliš nepriniesla, rozsiahlu dopravno-bezpečnostnú akciu do mesiaca zopakovať. Verejnosť o nej tentoraz nebudú vopred informovať.
Pri vyhodnocovaní Kryštofa pripustil, že víkendová bilancia bola studenou sprchou aj preňho. „Priznám sa, že som čakal, že aj po skončení akcie budú nejaké návyky opatrnosti zostávať.“ Opak bol pravdou - šokujúca bola najmä nehoda v Českom Těšíne, kde policajnú felíciu úplne zdemoloval mercedes šoférovaný opitým vodičom. Všetci traja policajti zomreli. Podľa miestnych sa podnikatelia v Těšíne niekedy zabávajú tak, že hrajú takzvanú ruskú ruletu. Pri tejto „hre“ neosvetlené auto prejde križovatku na červenú.
Divoká reakcia vodičov vzápätí po odchode policajných hliadok znamenala fiasko pre Grossa, ktorý dlhodobo patrí medzi najpopulárnejších českých ministrov (policajti, ktorým Gross šéfuje, patria medzi najnedôveryhodnejších).
Cieľ akcie Kryštof bol jasný - zlepšiť situáciu na cestách, kde vinou agresívnych šoférov zomiera stále viac ľudí. O jej zmysle sa začala diskusia, živo reagujú vodiči, publicisti aj politici. Ivan Langer (ODS) si ako tieňový minister vnútra nenechal ujsť príležitosť a pustil sa do Grossa. „Akcia mala charakter buzerácie a obťažovania ľudí.“
Novinári zasa upozorňovali, že polícia by mala viac využívať svoje právomoci a všimli si, že viac ako nebezpečných cestovných pirátov si hliadky vychutnávali vodičov za drobné priestupky.
A vodiči, súdiac podľa reakcií na internete, ešte aj dnes nadávajú na zbytočnú policajnú represiu, ktorá nič nepriniesla. Zhoda vládne len v jednom - české cesty sú životu nebezpečné miesto. (mch)
ZÁKLADNÉ FAKTY
Akcia trvala päť dní.
Nasadených bolo 27 000 policajtov.
Skontrolovali 361 685 automobilov.
Na pokutách vybrali 40 miliónov korún.
Podľa štatistiky každý tretí šofér spravil priestupok.
Pod vplyvom alkoholu bolo 1000 vodičov.
Vodičský preukaz nemalo 3500 motoristov.