
Jaskyňa mŕtvych netopierov v Kozích vrchoch v Nízkych Tatrách patrí medzi svetové rarity. Speleológovia ju označujú za pohrebisko netopierov z celej Európy.
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
TÁLE – Približne 90 odborníkov, ktorí sa venujú výskumu a ochrane jaskýň z celého sveta, zúčastňuje sa v Táľoch na medzinárodnej vedeckej konferencie o využívaní a ochrane jaskýň. Odborníci dlhodobo tvrdia, že najnavštevovanejšie jaskyne „trpia“. Navrhujú dokonca obmedzenie návštevnosti v týchto jaskyniach, respektíve presmerovanie turistov na iné miesta.
Návštevnosť niekoľkých slovenských jaskýň je už na hranici únosnosti. Ak by sa zvyšovala, napríklad v Ochtinskej aragonitovej jaskyni, ale aj v Demänovskej a Dobšinskej ľadovej jaskyni, museli by správcovia pristúpiť najmä v letných mesiacoch k regulácii tak ako v zahraničí. Časť klientely by sa mohla presunúť do Domice alebo do Bystrianskej jaskyne.
Svetoví vedci začali konferenciu unikátnou exkurziou do Jaskyne mŕtvych netopierov v Kozích vrchoch v Nízkych Tatrách. Jaskyňa je v prenájme a patrí medzi svetové rarity. Speleológovia ju označujú za pohrebisko netopierov z celej Európy. Najstarší nález kosti netopiera má podľa vedcov 6-tisíc rokov. Na záver konferencie vedci navštívia aj známu Bystriansku jaskyňu.
Za minulý rok 12 sprístupnených slovenských jaskýň navštívilo celkom 725-tisíc ľudí. Tržby pokryli asi 80 percent nákladov. Na Slovensku je známych 4500 jaskýň, časť z nich vyhlásili za národné alebo dokonca svetové dedičstvo.