
Štvorcové námestie Rožňavy.
Krásna Hôrka. FOTO – ARCHÍV
V Rožňave sa oplatí prejsť sa po centre a po najväčšom štvorcovom námestí na Slovensku, ktoré pochádza z 15. storočia. Kedysi uprostred stála radnica a okolo meštiacke domy najbohatších banských podnikateľov. Dnes sú dominantami centra mestská strážna veža (dá sa vyjsť na jej vrchol) a kostoly – najmä gotický kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 14. storočia. Koho zaujímajú sakrálne pamiatky, mal by si naplánovať zastávky v gotických kostoloch aj v okolitých obciach (Chyžné, Koceľovce, Kraskov, Kyjatice, Ochtiná, Plešivec, Šivetice, Štítnik), ktoré sú vyzdobené vzácnymi nástennými maľbami zo 14. a 15. storočia.
Krásna Hôrka
Asi osem kilometrov od Rožňavy nájdu turisti hrad Krásna Hôrka a v ňom skutočne originálne exponáty, ktoré v iných hradoch nenájdete – model hradnej kuchyne s otvoreným ohniskom a „výlevkou“ priamo za hradby, hudobné nástroje, prenosné WC, zbrane, inšpiratívne zbierky skla a porcelánu, mučiarenské nástroje a, samozrejme, legendárna múmia, levočskej hradnej pani, uložená v sklenenej truhle v hradnej kaplnke. Romantické duše poteší príbeh lásky grófa Dionýza Andrássyho, ktorý sa napriek odporu rodiny oženil s opernou speváčkou Františkou Hablawczovou. Rodina ho síce vydedila, no ich láske to neublížilo. Keď Františka zomrela a rodina Dionýzovi nedovolila pochovať ju v rodinnej hrobke na Krásnej Hôrke, postavil pre ňu, pre seba a pre ich obľúbeného psa priamo pod hradom mauzóleum.
Betliar
V regióne je aj jeden z najkrajších slovenských kaštieľov - Betliar. Celé zariadenie kaštieľa je pôvodné, unikátna je knižnica s vyše 15 000 zväzkami kníh. Ku kaštieľu patrí aj najväčší udržiavaný park na Slovensku so slobodomurárskym pavilónom, romantickým zámkom pri rybníku, umelou jaskyňou a vodopádom, so záhradným letohrádkom, s fontánami a sochami. Park je zapísaný v zozname svetových historických záhrad.
Príroda
V okolí Rožňavy sú dva národné parky – Slovenský kras na juhu a Slovenský raj na severe. Slovenský kras je so svojimi jaskyňami zaradený do zoznamu UNESCO. Sú v ňom nielen jaskyne, ale aj priepasti, rôzne kaňony, hlboké tiesňavy a doliny. Najkrajšou priepasťou je Silická ľadnica a najkrajšou tiesňavou vraj Zádielska.
Silická ľadnica je 17 kilometrov od Rožňavy na jednej z planín Slovenského krasu, na Silickej planine, vznikla preborením povaly jaskyne a je zaujímavá najmä vďaka celoročnej ľadovej výzdobe na spodnej časti. Priepasť je prístupná vyznačeným turistickým chodníkom z parkoviska pred obcou Silica.
Zádielska tiesňava je Národnou prírodnou rezerváciou, pri jej ústí je parkovisko, odkiaľ vedie náučný chodník. Tiesňava je niekde iba 10 metrov široká s viac ako 300 metrov vysokými skalnými bralami.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ