Varšava 30. septembra (TASR) Zavedenie vízovej povinnosti pre občanov pochádzajúcich z krajín mimo Európskej únie sa môže stať príčinou korupcie colníkov a pohraničníkov.
Vyplýva to zo správy poľského Ústavu pre verejné veci (ISP), uverejnenej dnes. Správu vypracovali v deviatich krajinách, z ktorých väčšina sa stane členmi EÚ: v Bulharsku, Českej republike, Estónsku, Lotyšsku, Moldavsku, Poľsku, Rumunsku, na Slovensku a Ukrajine.
Zavedenie pravidiel Schengenskej dohody pre obyvateľov Ruskej federácie, Bieloruska a Ukrajiny bude mať negatívne následky pre fungovanie pohraničnej administratívy na nových hraniciach Európskej únie, čo môže viesť k zakoreneniu korupcie medzi colníkmi a pohraničníkmi, varuje ISP. Tento ústav podporuje demokratické a ekonomické reformy v Poľsku.
Obyvatelia pozdĺž poľsko-bieloruských, ukrajinských a ruských hraníc žili doteraz z pašovania cigariet a alkoholu, ktoré hraničilo so zákonnosťou. Tento pohyb cez hranice sa po zavedení vízovej povinnosti zastaví, predpokladajú autori správy. Paradoxne, sprísnenie pohraničného režimu zmení návštevníkov na osoby, ktoré sa budú usilovať dostať nezákonne za prácou, alebo sa budú vo veľkom rozsahu zaoberať obchodom, čo môže viesť k zväčšeniu organizovaného zločinu, uvádza sa v správe.
Vedúci tímu odborníkov, ktorí vypracovali správu, Piotr Kazmierkiewicz konštatoval, že malý pohraničný styk sa môže zrútiť a prejsť do rúk organizovaného zločinu, v dôsledku čoho sa zvýši kriminalita v pohraničných oblastiach.
Poľsko v stredu v perspektíve vstupu do EÚ v roku 2004 zavedie vízový režim pre občanov Ruskej federácie, Ukrajiny a Bieloruska. Doteraz mohli do Poľska občania týchto krajín cestovať voľne na základe princípu reciprocity.
Slovensko a pobaltské štáty už zaviedli vízovú povinnosť v súlade s požiadavkami Schengenskej zmluvy. V nej sa okrem iného stanovuje, že krajina je povinná zabezpečiť striktnú kontrolu na svojom úseku vonkajších hraníc EÚ.
Vstup nových členov EÚ do Schengenského priestoru sa predpokladá najskôr v roku 2007.