Rím 29. septembra (TASR) - Najrozsiahlejší výpadok prúdu od druhej svetovej vojny, ktorý v nedeľu postihol 56 miliónov ľudí v Taliansku, si vyžiadal štyri obete.
Podľa správ talianskej tlačovej agentúry ANSA zahynuli v separátnych incidentoch dve ženy - jedna 81-ročná a druhá 72-ročná pri páde z neosvetlených schodov. Ďalšia - 92-ročná žena zomrela na následky popálenín, ktoré utŕžila, keď si zasvietila sviečku. Plamene z nej sa preniesli na jej šaty.
Štvrtá obeť zomrela pri dopravnej nehode na križovatke, na ktorej neboli funkčné semafory.
Nemocnice boli počas výpadku nútené čerpať zo záložných zdrojov energie. V Turíne sa v tom čase uskutočňovala transplantácia pečene a keďže nemocnica čerpala energiu z generátorov, operácia dopadla úspešne.
V Taliansku sa však dnes začínajú bilancovať výšky škôd. Najväčšmi postihnutými sú mraziarenské a potravinárske spoločnosti, supermarkety, reštaurácie, bary a mliekarne, kde sa finančná škoda na mrazených produktoch predbežne vyčísľuje na 120 miliónov eur. Potravinárske spoločnosti dokonca zvažujú, že podajú žalobu proti vláde, ktorej vyčítajú nedostatky v oblasti energie.
Taliansky prezident Carlo Azeglio Ciampi dostal vládu pod tlak, keď vyzval na výstavbu nových elektrárni v krajine. Taliansko je totiž štátom, ktorý je spomedzi partnerov z EÚ najviac závislý na dodávkach energie zo zahraničia.
Opozícia žiada, aby sa vláda premiéra Silvia Berlusconiho verejnosti ospravedlnila za nedeľňajší chaos a ľavica požaduje rezignáciu ministra priemyslu Antonia Marzana. Ten však takýto postup rezolútne odmieta s tým, že zaň nie je zodpovedný.
Výpadok dodávok elektrickej energie na území celej krajiny okrem Sardínie zaregistrovali v nedeľu nadránom okolo 3.30 H SELČ. Porucha odrezala taliansku energetickú sieť od zvyšku Európy. Porucha, ktorá spôsobila rozsiahly výpadok, však podľa riaditeľa francúzskej energetickej spoločnosti RTE nastala na území Švajčiarska. Podľa neho talianski správcovia siete už nemohli zabrániť dominovému efektu vedúcemu k prerušeniu dodávok.
1 2 3 20 mic juh