Konkrétne levov žije na čiernom kontinente len asi 23.000 exemplárov, cituje Laurenca Franka, biológa z Kalifornskej univerzity v Berkeley, časopis New Scientist. Pred 20 rokmi ich bolo podľa odhadov asi 200.000.
Na väčšine chránených území je levia populácia relatívne stabilná. Mimo nich však tieto šelmy nepozorovane vymierajú. Podľa Franka zatiaľ nie je neskoro tento nepriaznivý stav napraviť.
Hlavným dôvodom miznutia mačkovitých šeliem je používanie čoraz väčšieho množstva strelných zbraní. Ďalším negatívnym faktorom je populačná explózia a s tým súvisiaci zvýšený počet úžitkových zvierat, ktoré treba chrániť pred dravcami.
Spolužitie človeka a zvierat je však podľa Franka možné aj s malými finančnými nákladmi, čoho dôkazom je projekt v kenskom regióne Laikipia. Farmári tu s cieľom prilákať turistov nechávajú divým zvieratám dostatok priestoru na pašu a dravce lovia len zriedka.
Laikipia je preto jediný región v Keni, kde počet divých zvierat rastie. Podľa štúdie zabíjajú dravce v tejto oblasti každý rok 0,8 percenta hovädzieho dobytka a tri percentá oviec. Na druhej strane tu nežijú levy za hranicami chránených území a chovných fariem.
Chrániť zvieratá iba v národných parkoch a rezerváciách však nestačí, píše New Scientist. Mnohé tieto územia sú príliš malé na to, aby sa mohla zachovať genetická rozmanitosť živočíchov. Nezostáva teda nijaká iná alternatíva, len spolužitie medzi ľuďmi a divými zvieratami.