
Hlavné námestie - Plaza Major.
Na Mallorke je takmer všetko perfektne upratané a upravené. Obsluhujúci sú úslužní, lebo vedia, že bohatí cudzinci vždy pustia nejaké eurá navyše. Ostrov si obľúbili najmä Nemci, ktorí tu postupne skupujú lukratívne rezidencie. Hneď po nich nasledujú Rusi a Angličania. Podľa domácich zostalo na ostrove len okolo dvadsať percent pôvodného obyvateľstva.
Turistom sa tu prispôsobuje všetko. Takmer všetky nápisy sú okrem španielčiny aj v nemčine, popri miestnej tlači existujú aj nemecké mutácie niektorých novín či sprievodcov. Len pár metrov od majestátnej katedrály v hlavnom meste Palma de Mallorca sveti na obchode nápis Puppen.
Na hlavnom námestí – Plaza Major – v sobotu na obed skupina peruánskych hudobníkov nehrala Guantanameru, ale hity od Céline Dionovej a Kate Rushovej. Keď sa však vytratíte z centra do klasických uzučkých uličiek, ste opäť v Španielsku.
Doprava horšia ako na Slovensku
To, čo nám pripomenulo rodný kraj, bola otrasná doprava. Autobusy cez víkend chodia iba raz za 45 minút. Ale na rozdiel od tých našich sú príjemne klimatizované, luxusné a s tmavými sklami. Na niektorých zastávkach, ktoré je niekedy problémom vôbec odhaliť, chýbajú cestovné poriadky. Takže sa treba opýtať šoféra. A to je ďalší problém. Ak nehovoríte po španielsky, ste stratení.
Keď sme išli na prehliadku historického centra hlavného mesta, miestni nás dôrazne upozornili, aby sme si pevne držali kabelky a dávali si veľký, ale naozaj veľký pozor na zlodejov. Buď vám budú chcieť predať ruže, náramky či budú ospevovať vašu krásu.
Navyše pritom majú do detailov prepracovanú taktiku. So zaliečavým úsmevom priskočia k obeti a začnú jej naliehavo strkať do vlasov ružu. Protesty neobstoja, Cigánky sú zručné. Medzitým vás stihnú aj požehnať, zaspievať a obalamutiť vymyslenou historkou. Keď sa celý proces skončí, jednoducho nastavia dlaň. Ak by ste v tej chvíli odmietli pustiť aspoň euro, riskujete nadávky, štuchance a hlasné výkriky, ako im nechcete zaplatiť za služby.
Nebesky vysoké ceny
O neprimerane vysokých cenách v sezóne sa ani netreba zmieňovať. Obyčajné žuvačky vás môžu vyjsť na osemdesiat korún, plechovka coca coly na šesťdesiat. Ak chcete aspoň trochu ušetriť, určite nič nekupujte v pouličných automatoch. Stačí zájsť do supermarketu, kde sú ceny porovnateľné s našimi. Od októbra ceny zvyknú klesnúť aj na tretinu. Počas leta sú na každom obchode veľké nápisy Rebajas – Zľavy. Po dôkladnom pátraní sa oplatia kúpiť napríklad kabelky alebo cédečká.
Zaujímavá situácia je v obchodoch so suvenírmi. Aj keď sú ich na jednej ulici desiatky s rovnakým sortimentom, ceny si obchodník určuje asi podľa nálady. Obľúbené sú aj tzv. duty-free shopy s alkoholom, kde je vždy najväčšia tlačenica.
Celebrity na ulici
Na Mallorke trávia dovolenky desiatky osobností. Či už sú to herci, speváci, módni návrhári alebo politici. Svoju rezidenciu tú má aj španielska kráľovská rodina. Ak sú náhodou na ostrove, ich pokoj v uliciach mesta stráži päťtisíc policajtov. Najmä do prístavu neprenikne nikto bez zložitej kontroly a rôznych povolení.
Osobitnou kapitolou je nočný život. Okrem klasických barov a diskoték tu nájdete aj typické anglické puby, karaoke bary a desiatky maličkých reštaurácií, v ktorých sa podávajú miestne špeciality. Zábavychtiví turisti vychádzajú z hotelov už o siedmej večer a vracajú sa až nadránom. V hlavnom meste trvajú fiesty až do šiestej hodiny rannej a nikomu neprekáža, že v okolitých domoch by snáď ľudia chceli spať.
FOTO – AUTORKA