Tam príslušná odborná referentka hľadá najskôr Slovensko pod heslom „Československo“ a potom podá záujemcovi informáciu o hraničných priechodoch - do Slovinska. To všetko dvanásť rokov po otvorení hraníc a osem rokov po zániku ČSFR, píše pondelkové vydanie viedenského denníka Der Kurier v ironickom článku „Prečo leží Slovensko za Spielfeldom?“
Súkromne zorganizovaný prieskum o hlavnom meste Slovenska v istej cestovnej kancelárii vo Viedni, kde pracujú samí vzdelaní ľudia, priniesol taktiež zaujímavé výsledky - z 12 odpovedí boli správne štyri, aj keď má Bratislava k Viedni bližšie ako napríklad St. Pölten. Jeden z opýtaných položil pohotovo protiotázku: Slovensko- je to niečo pri Česku?
Dve osoby, ktoré vedeli správne odpovedať, už v Bratislave boli - jedna v známom obchode so starožitnosťami v centre mesta, druhá v bratislavskej opere - „pretože je to lacné“.
Rakúšanov však nezaujímajú ani iné kandidátske krajiny EÚ - v kníhkupectve v blízkosti Viedenskej univerzity by ste márne hľadali napríklad sprievodcu po Varšave. Zato si tu môžete kúpiť turistického sprievodcu po mexických provinciách, ale aj po Ďalekom východe.
Vedúci predajne tvrdí, že sa riadi dopytom a o Varšavu akosi nie je záujem. Varšava je pritom hlavné mesto európskeho štátu s takmer 40 miliónmi obyvateľov.
Zato obyvatelia okolitých, pre Rakúšanov očividne neznámych krajín poznajú alpskú republiku veľmi dobre. V postranných viedenských uličkách stojí pomaly viac autobusov z Čiech a Poľska ako napríklad z Nemecka či Talianska.
Aj majitelia viedenských pohostinstiev registrujú narastajúce počty návštevníkov z Východu. Bolo by preto dobré vedieť, s kým máme tú česť, uzatvára Der Kurier.
(tasr)