SME
Pondelok, 5. december, 2022 | Meniny má Oto

Nehodám nezabránime

Hovorí sa, že ozajstným šoférom sa človek stáva až vtedy, keď zažije nejakú nehodu na vlastnej koži. Pokiaľ sa o nich dozvedáme z novín či televízie, akosi sa nás to netýka. Až osobná skúsenosť nás donúti k zvýšenej opatrnosti.

Najčastejšie príčiny nehôd

Podľa štatistík má viac než polovicu nehôd na svedomí tzv. nesprávny spôsob jazdy. Sem patrí predovšetkým nepozornosť, nedodržanie bezpečnej vzdialenosti, nesprávne otáčanie a cúvanie, jazda v protismere, neudanie zmeny smeru jazdy a v neposlednom rade bezohľadná agresívna jazda.

Na druhom mieste je neprimeraná rýchlosť. Následkom neprispôsobenia rýchlosti stavu vozovky, hustote premávky, vlastnostiam auta či nákladu, zhoršenej viditeľnosti býva šmyk, pričom práve tieto príčiny majú najtragickejšie následky. To platí aj z hľadiska hmotných škôd, aj počtom usmrtených osôb. A práve s týmto typom priestupku sa dnes stretávame doslova na každom kroku v meste, aj na diaľnici.

SkryťVypnúť reklamu

Treťou najčastejšou príčinou je nedanie prednosti v jazde. Často vidíme ignorovanie značky Stop, nesprávne zaraďovanie do prúdu idúcich vozidiel, nedanie prednosti sprava, o električke a chodcoch nehovoriac. Akoby boli pre niektorých neviditeľní…

Dokonalá moderná technika súčasných áut nasvedčuje tomu, že technické závady ako napr. defekt bŕzd či pneumatík tvoria iba nepatrnú časť nehôd.

Moderné = bezpečné. Ale len s aktívnymi zmyslami

Pocit bezpečnosti vo vlastnom aute nezávisí len od samého vodiča. Pri jazde s modernejším autom vybaveným airbagmi, stabilizátorom jazdy ESP, palubným počítačom ABS….nie je človek schopný svojimi zmyslami vyhodnotiť množstvo iných nebezpečenstiev, pokiaľ nedodržuje bezpečnú rýchlosť či vzdialenosť. Vybrať najvhodnejší okamih na predbiehanie, odhadnúť bezpečný odstup pri rôznych rýchlostiach na rôznom povrchu vozovky, dráhu potrebnú pre zastavenie (reakčnú dobu, brzdový účinok), odhadnúť rozmery vozidla v úzkych uličkách a za súmraku, zhodnotiť charakter zatáčky (uhol, profil, viditeľnosť atď.), odstredivú silu. Ak by sme sa spoľahli len na silu svojho auta, muselo by vedieť aj predvídať jednanie ostatných účastníkov, predvídať náhlu zmenu rýchlosti, postrehnúť prítomnosť chodcov a cyklistov, a v neposlednej rade rozpoznať známky únavy, nebezpečenstvo mikrospánku, požitie alkoholu u svojho vodiča, vedieť sa chovať pri požiari, atď.

SkryťVypnúť reklamu

Riziko nehôd

Podľa odborníkov je značný rozdiel medzi jazdením v letnom a v zimnom období.

Kým v zime zohráva pri jazde hlavnú úlohu technický stav, v letnom období je to ľudský faktor. Pri vysokých teplotách sa z auta stáva prehriata klietka pričom bolo pokusmi dokázané, že teplota v odstavenom aute môže dosahovať okolo 100°C.

„Ako sa dokáže ľudský organizmus vysporiadať s touto záťažou je u každého individuálne“ varuje pred možnými následkami prehriatia chirurg Ružinovskej nemocnice MUDr. Allen Dimov. „Prehriatie sa prejavuje: bolesťami hlavy, poruchami videnia, krátkodobými kolapsmi, krvácaním z nosa.“ Cestou k bezpečnejšiemu jazdeniu v horúčavách, aké vládnu v posledných letách, je jedine dostatočné vetranie a klimatizácia. Alebo v lete nejazdiť. Toto odporučenie platí hlavne pre kardiakov a ľudí s cukrovkou. Podľa MUDr. Dimova z Ružinovskej nemocnice „Práve títo pacienti veľmi citlivo reagujú na zmeny krvného tlaku, alebo zmeny hladiny cukru v krvi. Riziko kolapsu je u tejto kategórie veľmi vysoké. Lieky, ktoré užívajú častokrát ešte znižujú pozornosť potrebnú pri riadení. Treba si preto pozorne pred každým užitím lieku prečítať príbalovú informáciu.“

SkryťVypnúť reklamu

Aj zdravý človek sa nedodržaním zásad pitného režimu a stravovania môže ľahko pri vysokých teplotách prehriať. Následkom toho je predĺžená reakčná doba, čo môže ľahko privodiť nehodu ak nestihne v premávke zareagovať. Celkove sa odporúča kupovať si pri súčasných klimatických extrémoch auto s klimatizáciou. Vhodné je aj dať si ju domontovať do staršieho auta, nie ako prejav vysokých nárokov či luxusu, ale ako snahu chrániť si zdravie a život.

Pri používaní však treba dodržiavať rozumné zásady používania a nikdy nevychladiť auto klímou pod 18°C. MUDr. Dimov vystríha “Neustálym striedaním príliš vysokých a nízkych teplôt si môžeme privodiť podchladenie či termický šok.„ Optimálna teplota v aute pri použití klimatizácie je 21-23 stup-

ňov. Pri prítomnosti detí v aute treba dávať na teplotu ešte väčší pozor.

SkryťVypnúť reklamu

Pre vodiča je dôležité pri dlhších jazdách dodržiavať krátke prestávky. Maximálne po 200 km alebo dvoch hodinách jazdy treba na 10-15 minút zastaviť, prejsť sa, urobiť niekoľko ľahších cvikov - kvôli prekrveniu nôh, uvoľneniu svalstva.

Nešťastie nechodí po horách

Dnes už jazdí väčšina vodičov celoročne, mnohonásobne sa zvýšil počet áut na cestách. Policajné štatistiky sú smutným dôkazom častokrát zbytočne tragických ľudských osudov. V mestách niekoľkokrát za deň prechádzame okolo drobných nehôd, ktorým sa dá zabrániť len väčšou ohľaduplnosťou na ceste. Je nepríjemné, ak druhému spôsobíme svojou bezohľadnosťou pri jazde zranenie a bolesť. Ako potvrdil MUDr. Dimov aj malé nehody môžu spôsobiť nepríjemné zranenia.

Po nehodách s ťažkými poraneniami najčastejšie nastáva

SkryťVypnúť reklamu

* krvácanie,

* komplikované zlomeniny,

* poranenia končatín, hrudníka a brušnej dutiny s následným trauma tickým šokom až bezvedomím, tzv. polytrauma.

Pri menších nehodách, ktoré sa stávajú pri pomalšej jazde

* narazenia hlavy, krčnej a hrudnej chrbtice

* otrasy mozgu

Pri takýchto nehodách postihnutí často ani nevyhľadajú lekársku pomoc, ale po čase sa aj z takýchto banálnych „buchnutí a odrenín“ môžu vyvinúť nepríjemné následky

* tŕpnutie rúk a bolesti ramien či krku

* poruchy videnia

* bolesti hlavy, závrate

„Ošetrujeme prípady zranených detí sediacich na zadných sedadlách nepripútané. V niektorých prípadoch doplatia na tieto mestské ťuknutia horšie ako vodič. Otras mozgu, poranená krčná chrbtica, napriek modernému a bezpečnému autu rodičov, sú následky rýchlej jazdy a zníženej pozornosti. Stojí za to sa poučiť z nešťastia druhých,“ uzatvára MUDr. Dimov.

SkryťVypnúť reklamu

Beata Plachá

Muži častejšie vidia dno pohárika

Berlín 6. augusta (TASR) - Muži v Nemecku jazdia pod vplyvom alkoholu častejšie ako ženy, vyplýva z výsledkov prieskumu nemeckého motorového klubu ADAC. Až 23 percent mužov z celkového počtu vodičov, ktorí spáchali dopravný priestupok, dostalo pokutu za požitie alkoholu, kým pohárik pred jazdou „videlo“ len 16,7 percenta žien. Podľa výsledkov prieskumu 55 percent priestupkov spáchaných na nemeckých cestách sa týkali prekročenia rýchlosti. Rýchla jazda sa však na rozdiel od požitia alkoholu vyskytovala rovnako u mužov, ako aj u žien.

Až 90 percent vodičov za volantom riskuje

Washington 28. mája (TASR) - Americkí vodiči sú vysoko nedisciplinovaní, odhalil nedávny prieskum verejnej mienky. Takmer všetci sa priznávajú k tomu, že za volantom sa nesprávajú tak, ako by sa mali. Okrem toho, že takmer pravidelne prekračujú rýchlosť, počas jazdy bez problémov jedia, telefonujú, alebo si ukladajú papiere. Drvivých 91 percent z 1100 respondentov sa priznalo, že počas šoférovania sa dopúšťajú minimálne jednej riskantnej činnosti. Ich najčastejším hriechom je prekračovanie povolenej rýchlosti: až sedem z desiatich plnoprávnych vodičov v USA sa priznalo, že „z času na čas jazdia nad povoleným limitom“. Medzi ďalšie riskantné praktiky, ku ktorým sa motoristi verejne priznali, patrí prechádzanie na červenú alebo žltú (35 percent), nepoužívanie smeroviek (26 percent) a „agresívne šoférovanie“ (13 percent). Organizácia s názvom Drive for Life: The National Safe Driving Test and Initiative, ktorá prieskum vykonala, z jeho výsledkov uzavrela, že nepozorní vodiči predstavujú v USA najväčšie riziko ohrozenia bezpečnosti na cestách. Nedávno napríklad kamionista z Michiganu spôsobil dopravnú nehodu na diaľnici, keď si za jazdy pripravoval bolonský sendvič.

SkryťVypnúť reklamu

Policajti bezdomovcami

Kissimmee 23. mája (TASR) - Na Floride sa dejú kuriózne veci. V okrese mesta Kissimmee najnovšie chodia policajti prezlečení za bezdomovcov, aby pristihli vodičov prechádzať na červenú. Pod rúškom otrhaných šiat striehnu muži zákona na nezodpovedných motoristov, pre ktorých je čakanie na semafor zbytočnou stratou času. Keď maskovaný policajt zazrie vodiča, ktorý prejde na červenú, vysielačkou ukrytou pod starými hábami dá signál ďalšiemu policajtovi. Ten už v riadnej uniforme páchateľa zastaví a dá mu pokutu, ako sa patrí.

Nápad to bol celkom dobrý, kým sa neozvali ochrancovia ľudských práv, konkrétne obrancovia ľudí bez strechy nad hlavou. Organizácia bojujúca za práva a bezdomovcov sa proti spôsobu zásahu miestneho policajného zboru ostro ohradila a jeho Operáciu tulák označila za hlúpu a urážlivú. Zamaskovaní policajti v akcii mali na sebe špinavé a roztrhané šaty neidentifikovateľnej farby, v ústach umelý chrup, budiaci dojem dlho neošetrovaných zubov, a pomaly sa presúšali po uliciach, tlačiac pred sebou prázdne nákupné vozíky. Nezriedka im na krku visela ceduľka z kartónu, na ktorej stálo: „Šerifova dopravná úderka v akcii. Schovajte sa.“ Policajti sa proti aktivistom ohradili, že mali v úmysle len prinútiť vodičov k väčšej bdelosti a zodpovednosti, a nie zneucťovať niektorú vrstvu obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 2. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 3. Pozor na predvianočné online podvody, takto nakúpite bezpečne
 4. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 5. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 6. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce?
 7. Darujte predplatné a získate poukaz v hodnote 10 € do Panta Rhei
 8. Deti cestujú do exotiky zadarmo
 1. Tisíc líp aj pre včely od slovenskej prezidentky
 2. Changes to the System of Remedies
 3. How to succeed when acquiring a business in Slovakia
 4. Nová éra stavieb začína teraz
 5. Pozor na predvianočné online podvody, takto nakúpite bezpečne
 6. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 7. Deti cestujú do exotiky zadarmo
 8. Darujte predplatné a získate poukaz v hodnote 10 € do Panta Rhei
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 14 968
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 535
 3. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 7 145
 4. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 029
 5. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 394
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 1 874
 7. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 1 865
 8. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 1 695
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ľuboš Vodička: Maličkosti z Malých Karpát: Kamenné tváre a Obelisk
 2. Soňa Fröhlichová: Jazero Powell – najkrajšie priehradové jazero v USA, deň číslo 6
 3. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť piata-Tirana
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 50. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 2/3, prvý polrok 1929
 5. Aleš Tvrdý: Južná Amerika
 6. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť štvrtá- Skaderské jazero a príchod na albánske pobrežie
 7. Soňa Fröhlichová: Grand Canyon –⁠ jeden z najkrajších prírodných divov sveta, deň číslo 4
 8. Aleš Tvrdý: Cestovateľ
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 244 063
 2. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 6 623
 3. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 3 882
 4. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 624
 5. Jana Melišová: V závoji hmly 3 535
 6. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 2 870
 7. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 525
 8. Café Európa: Čo sa môžeme naučiť od starších demokracií v právach LGBTI+ komunity? 2 045
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 2. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 3. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 4. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 5. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 6. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 8. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
SkryťZatvoriť reklamu