Účel týchto ľudských objektov sa postupne menil, skupiny začali medzi sebou súťažiť. Dnes už nemajú ľudské veže nič spoločné s náboženstvom,“ hovorí Josep Figueras zo skupiny Castellers de Vilafranca. Jeho skupina drží historický rekord - pred troma rokmi sa im podarilo postaviť najvyššiu ľudskú vežu - mala desať poschodí. Prekonali tak rekordy zo „zlatých čias castellers“, z 80. rokov 19. storočia, keď sa podarilo postaviť najvyššie - deväťposchodové veže. „Trénovali sme celú sezónu, od mája do novembra, chceli sme postaviť najvyššiu vežu na oslavách výročia vo Vilafranca del Penedes, ale nepodarilo sa nám to. Nevzdali sme sa, vrátili sme sa o štrnásť dní a dopadlo to dobre,“ hovorí Josep.
Ako postaviť ľudskú vežu
Existuje niekoľko veľmi dômyselných a efektných spôsobov, ako postaviť ľudskú vežu. Najťažšia je tzv. „pilar“, veža, kde na sebe stoja jednotlivci. Skúste udržať rovnováhu stojac na pleciach iného človeka, kým sa na vaše plecia škriabe niekto ďalší. Historicky najvyššia „pilar“ mala osem poschodí. Tradičným spôsobom je stavanie od základov - naspodu stoja tí najsilnejší mužskí členovia skupiny, na nich sa vydriapu štíhlejší, potom nasleduje pár poschodí žien a nakoniec deti. Dokončenie veže signalizuje posledné dieťa na vrchole tým, že zdvihne ruku. To je signál, po ktorom sa spustí búrlivý potlesk obecenstva, ktoré sleduje predstavenie s hlavou vyvrátenou dohora a s otvorenými ústami.
Veľmi ťažké je stavanie veže zospodu. Prvé sa pochytajú za plecia tri - štyri deti, postavia sa na plecia ďalším deťom, tie ženám, tie sa postavia na plecia mužom, ktorí sa musia pomaličky zdvihnúť z kolien a postaviť na plecia základne.
Bezpečná zábava?
Na pohľad táto zábava nevyzerá bezpečne, ale ako hovorí Josep: „Občas sa stane, že veža spadne, ale väčšinou to vyzerá nebezpečnejšie, ako to je v skutočnosti. Nikto z nás nenosí hodinky, náušnice, topánky, nič, čo by mohlo iných zraniť. V mnohých prípadoch to skutočne zabráni zraneniam.“
Dnes je stavanie ľudských veží skôr športom, záujemcovia sa môžu prihlásiť do školy castellers a učiť sa stavať ľudské zámky.
V mnohých skupinách sa striedajú celé rodinné, v základoch veže stoja starí otcovia a na vrchol sa škriabu ich vnuci. Technika je prepracovaná - pri lezení hore sa zaprieť nohou do kolennej jamky, potom pod zadkom a potom do vlneného pásu, ktorý majú castellers omotaný okolo pása. Spúšťanie je jednoduché - tí zhora sa rýchlo spustia po ostatných ako po tyči.
Ak máte šťastie, castellers môžete uvidieť na akejkoľvek fieste v Katalánsku, ale pozývajú ich aj na oslavy do iných častí Španielska. Sprievodca Lonely Planet však ako zaručené miesta uvádza Vilanga de Penedes koncom augusta, Tarragona posledný víkend v septembri alebo začiatkom októbra, El Vendrell v strede októbra alebo Valls prvú nedeľu po 21. októbri. Oficiálne súťaže v stavaní ľudských veží neexistujú, ale raz za dva roky sa castelleres stretnú v Tarragoni a tam predvedú, v čom sú najlepší.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ
FOTO - AUTORKA a mč