Od Severnej Karolíny po New Jersey ľudia spevňovali domy a vyťahovali lode na súš. V obchodoch vypredali baterky a vreckové svietidlá. Asi 900 obyvateľov predsunutého ostrova v štáte Severná Karolína úrady vyzvali, aby sa uchýlili do bezpečia na pevnine. Guvernér štátu Virgínia Mark Warner vyhlásil preventívne stav núdze.
S prípravou a realizáciou krízových plánov začala aj americká pobrežná stráž v potenciálne ohrozených štátoch. Podľa päťdňovej predpovede Národného centra pre hurikány (NHC) by mal Isabel, jeden z najsilnejších hurikánov v novodobých dejinách USA, udrieť na pevninu na prelome štvrtka a piatka miestneho času v blízkosti Mysu Hatteras v Severnej Karolíne. Neskôr by sa mal posúvať severne pozdĺž Chesapeake Bay neďaleko od Washingtonu D.C, ďalej cez Virgíniu, Maryland a Pennsylvániu.
Hoci prístav v New Yorku neleží na dráhe vypočítanej NHC, jeho predstavitelia varovali, že hurikán môže zmeniť svoj smer. Hurikán Isabel sa v noci nadnes nachádzal asi 1190 kilometrov východne od Mysu Hatteras a pohyboval sa severozápadným smerom.
V priebehu pondelka vietor zoslabol asi na 205 km/h, takže Isabel bol klasifikovaný kategóriou tri z piatich možných. Napriek tomu ho NHC označilo za "monštrum", ktoré môže v obývaných oblastiach spôsobiť značné škody. Isabel je prvým hurikánom takejto sily po Floydovi, ktorý si v septembri 1999 vyžiadal 56 obetí.
Aj keď búrka ešte územie USA nezasiahla, akcie poisťovacích spoločností reagovali na Wall Street značnými stratami. Hore išli naopak akcie predajcov domácich potrieb. Riskovať nechce ani americká armáda, ktorej atlantická flotila kotviaca v Norfolku (Virgínia) sa do 24 hodín pripraví na presun na otvorené more, pretože vlnobitie v prístave by mohlo lode poškodiť.