Záhreb 13. septembra (TASR) Chorvátsko sa svojimi výsledkami v oblasti cestovného ruchu výrazne odlíšilo od ostatných krajín strednej a východnej Európy, ktoré zaznamenávajú pokles v priemysle cestovného ruchu, alebo jeho veľmi nízku výkonnosť.
Chorvátsko dosiahne v tomto roku cieľ, ktorý si stanovilo, to znamená zvýšenie počtu turistov a prenocovaní o tri až päť percent, povedal pre agentúru AFP minister cestovného ruchu Pave Župan-Ruskovič.
Na chorvátske pobrežie prišlo najviac turistov z Nemecka, Slovinska, Talianska, Rakúska a Českej republiky. Príjmy z cestovného ruchu sa za prvých šesť mesiacov tohto roku zvýšili na 1,5 miliardy eur, čo predstavuje nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roku o 76 percent.
Bulharsko zaznamenalo rekordné zvýšenie prílevu turistov za prvých sedem mesiacov tohto roku. Počet návštevníkov sa v porovnaní s minulým rokom zvýšil o 14 percent. Krajinu navštívilo približne 1,84 milióna turistov, najmä z Nemecka, Grécka, Macedónska a Veľkej Británie.
S 317 miliónmi eur od januára do mája tohto roku sa zisk z príchodu zahraničných turistov zvýšil v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku o 13,9 percenta.
Turistický priemysel v Maďarsku, Českej republike, Rumunsku a v Srbsku a Čiernej Hore zaznamenal negatívne výsledky.
Za prvých päť mesiacov tohto roku zahraniční turisti v Maďarsku minuli miliardu eur, čo je pokles o 20 percent v porovnaní s rovnakým obdobím 2002. Vyplýva to z údajov Štátneho štatistického úradu. Za prvý polrok 2003 sa počet prenocovaní znížil o 6,9 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajšieho roku. Slováci, Rumuni a Rakúšania boli najčastejšími návštevníkmi Maďarska.
Približne 833.700 zahraničných turistov strávilo najmenej jednu noc v hoteloch v ČR v prvom polroku 2003. Je to pokles o 8,6 percenta v porovnaní s minulým rokom.
Jeseň znamená pre Prahu, hlavnú turistickú atrakciu ČR, kulminačný bod, preto sa domnievajú, že situácia by sa ešte mohla zlepšiť.
Príjmy z cestovného ruchu sa v prvom polroku 2003 znížili o 4,1 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku. Analytici to pripisujú vojne v Iraku a katastrofálnym záplavám, ktoré postihli ČR vlani v auguste.
4 roi