
V sedle Tri kríže v Kremnických vrchoch po rekonštrukcii osadili nový pamätník. FOTO - ARCHÍV KST
Už v 19. storočí tu postavili trojkríž, pri ktorom sa ľudia radi zastavovali. Koncom minulého roka však starý kríž neznámi vandali spílili a zapálili. Turistom to vtedy doslova vyrazilo dych a po prvom nepríjemnom prekvapení sa rozhodli kríž obnoviť do jeho pôvodnej podoby. Pri rekonštrukcii narazili pod kameňom v zemi na puzdro, v ktorom sa ukrýval pravdepodobne odkaz predkov. Rúrka bola z olova a oba konce boli zaliate. Vzácny nález preskúmali v Archeologickom ústave SAV v Nitre a počas posledného víkendu, keď kríž znovu vysvätil správca kremnickej farnosti Gerhard Glazer-Opitz, sprístupnili odkaz verejnosti.
V rúrke bol zvinutý, rukou písaný odkaz budúcim generáciám z roku 1894 v maďarčine. Obsahoval zoznam prispievateľov na obnovu kríža a sumu, za ktorú ho postavili. Spis do slovenčiny preložil doktor Karol Langstein. Stavitelia v ňom odkazujú dnešnej generácii, že kríž postavili ako „symbol vzájomnej lásky a porozumenia, a je upozornením Všemohúceho na jeho dielo - prírodu.“
„Pre každého, kto na toto miesto rád chodí, bol spálený kríž veľkým zdesením,“ hovorí dlhoročný člen horskej služby František Schmidt. „Pôvodný kríž tu postavili už v roku 1834, v roku 1894 ho nahradili novým. Bol to práve ten, ktorý zapálili,“ dodáva.
Sedlo Tri kríže bolo v minulosti frekventované a premával tadiaľto dostavník medzi Banskou Bystricou a Kremnicou. Kúsok od miesta sa dodnes nachádza obľúbená horská chata Hostinec. Keďže členovia klubov slovenských turistov z Bystrice a Kremnice rozmery kríža presne nepoznali, museli vychádzať z archívnych snímok. Kríž dostal nakoniec pôvodnú podobu v odbornom učilišti pre sluchovo postihnutých v Kremnici. Pri kríži urobili voľné priestranstvo s kamennými monolitmi.
KVETA FAJČÍKOVÁ