Ak by návrh ministerstva prešiel, súčasné parkovanie v mestách by po novom zdaňovaní muselo byť o 50 až 200 percent drahšie, daň za smeti by mohla štvorčlennú rodinu stáť vyše 3-tisíc korún ročne, za psa by obyvatelia krajských miest platili 4-tisíc korún ročne, lístky na futbal či hokej by zdraželi o štvrtinu.
Podnikatelia by na tom neboli lepšie. Svetelná reklama by ich po novom roku vyšla o 365-tisíc korún viac, ceny reklamy na jednom billboarde by sa mohli zdvihnúť až o 20-tisíc ročne.
Nevýherné automaty chce ministerstvo financií zdaňovať tiež, úradníci navrhujú jedinú výnimku – hojdacie koníky či autá na mince.
Turistický ruch zdaní 20 korunami denne za každého ubytovaného turistu a ubytovacie zariadenia zaplatia za každé lôžko cez tisíc korún ročne.
Hlavným argumentom ministerstva financií sú nedostatky zákona o miestnych poplatkoch, ktoré nevynášajú dosť peňazí. „Nejasná formulácia niektorých ustanovení spôsobovala ich rozdielny výklad, ktorý bol v mnohých prípadoch dôvodom obchádzania zákona. Odstránenie nedostatkov je preto nanajvýš aktuálne,“ tvrdí ministerstvo.
Vo svojom návrhu zákona o obecných daniach pripúšťa, že problematika zákona nie je upravená v práve Európskej únie. Zákon ani „nepatrí medzi prioritné oblasti aproximácie práva a svojou problematikou nepatrí ani medzi priority odporúčané v Bielej knihe“.
Schválením návrhu zákona by podľa odhadov ministerstva mal štát získať približne jednu miliardu korún za predpokladu, že obce využijú pri určení sadzieb zákonom určenú hornú hranicu.
MICHAL NALEVANKO, PETER KUNDER