
Hojdacie koníky a autíčka zdanené nebudú.
FOTO – ĽUBOŠ PILC
, návrh ministerských úradníkov však obsahuje aj nové dane.
Hlavným argumentom rezortu financií sú nedostatky zákona o miestnych poplatkoch, ktoré spôsobujú znižovanie z nich pochádzajúcich výnosov. „Nejasná formulácia niektorých ustanovení spôsobovala ich rozdielny výklad, ktorý bol v mnohých prípadoch dôvodom obchádzania zákona. Odstránenie nedostatkov je preto nanajvýš aktuálne,“ tvrdí ministerstvo. Vo svojom návrhu zákona o obecných daniach pripúšťa, že problematika zákona nie je upravená v práve Európskej únie. Zákon ani „nepatrí medzi prioritné oblasti aproximácie práva a svojou problematikou nepatrí ani medzi priority odporúčané v Bielej knihe“. Schválením návrhu zákona by podľa odhadov ministerstva mal štát získať približne jednu miliardu korún za predpokladu, že obce využijú pri určení sadzieb zákonom určenú hornú hranicu.
Daň za lôžko
Daň za lôžko by podľa návrhu zákona mali platiť nielen vlastníci ubytovacích zariadení, ale aj majitelia rodinných domov a bytov, ktorí lôžka prenajímajú. Za každé lôžko a deň by jeho majiteľ mal zaplatiť trojkorunovú daň. Od dane by mali byť oslobodené len lôžka využívané v rámci poskytovania sociálnych služieb, v internáte, v školách prírody pre žiakov základných škôl.
Daň zo vstupného
Usporiadatelia kultúrnych a športových podujatí, predajných akcií, výstav a veľtrhov by mali od januára budúceho roku odvádzať daň zo vstupného, ktorej výška sa môže vyšplhať až na 20 percent z celkovej sumy vybraného vstupného. Základom dane bude vybrané vstupné bez ohľadu na formu vstupného (jednorazové vstupenky, permanentky, karty…) a na jeho podobu (lístok, žetón, karta, pečiatka). Od dane zo vstupného by mali byť oslobodené len divadelné a filmové predstavenia a podujatia, ktorých celý výťažok bude použitý na charitatívne a verejnoprospešné účely.
Daň za nevýherné hracie prístroje
Predmetom tejto dane by mali byť všetky nevýherné hracie prístroje, „do ktorých sa na začatie a pokračovanie hry vkladajú mince, bankovky alebo žetóny“. Okrem „detských zábavných hojdacích zariadení“ by prevádzkovatelia nevýherných automatov mali odvádzať do 2000 korún za každý mesiac. Až dosiaľ neboli herné automaty zdaňované, štát od prevádzkovateľov pýtal daň iba v prípade výherných automatov, ktoré sa vzťahovali na niekoľkokrát novelizovaný zákon o lotériách.
Daň z komunálneho odpadu
Daň z komunálneho odpadu by mali platiť všetci – podnikatelia vlastniaci nehnuteľnosť určenú na podnikanie, ako aj nepodnikatelia vlastniaci nehnuteľnosť „na bývanie, individuálnu rekreáciu alebo ako záhradu“. Výška dane nemá podľa návrhu ministerstva financií presiahnuť 800 korún za osobu a kalendárny rok.
Daň z predaja alkoholických nápojov a tabakových výrobkov
Navrhovanú daň majú odvádzať podnikatelia, ktorí v rámci poskytovania pohostinských a ubytovacích služieb predávajú alkoholické nápoje a tabakové výrobky. Za základ dane štát navrhuje ich predajnú cenu, pričom výška odvádzanej dane by mala predstavovať najviac 10 percent z ceny, ktorú zaplatí spotrebiteľ.
Daň za osobitné užívanie verejného priestranstva
Zavedením tejto dane chce štát zdaniť „osobitné využívanie verejného priestranstva“, pod ktorým zákon rozumie cesty, miestne komunikácie, námestie, chodník, trhovisko a verejnú zeleň. Tzv. osobitným užívaním má byť jeho užívanie „inak než obvyklým spôsobom“, za ktoré bude považované aj dočasné parkovanie automobilov. Sadzba dane je určená maximálne na 20 korún denne za každý aj začatý štvorcový meter. V prípade parkovacích miest v mestách a obciach štát navrhuje 20-korunovú daň za každú začatú hodinu na jednom parkovacom mieste.
Daň z reklamy
V rámci dane z reklamy chce štát zdaniť všetky formy reklamy. Navrhuje preto dve dane. V prípade „zvukovej, figurálnej a svetelnej“ reklamy by sadzba dane mala predstavovať 1000 korún za každý, aj začatý kalendárny deň, v ostatných prípadoch by podnikatelia propagujúci svoje výrobky mali odviesť denne najviac päť korún za každý, aj začatý štvorcový meter plochy reklamy.
Daň za psa
Po schválení návrhu zákona o obecných daniach by majitelia mali odvádzať ročne do tisíc korún za psa staršieho ako šesť mesiacov. Za každého ďalšieho chovaného psa môžu obce vyrubiť túto daň o ďalších 50 percent. Konkrétna výška dane bude závisieť od rozhodnutia jednotlivých obcí, ktoré môžu určenú daň vynásobiť koeficientom od 1 (v obciach do 1000 obyvateľov) do 4,5 (v Bratislave).
Daň turistická
Predmetom novej dane by podľa návrhu ministerstva financií mal byť „odplatný prechodný pobyt v ubytovacom zariadení“. Majitelia týchto zariadení by za každého ubytovaného turistu mali odvádzať denne najviac 20 korún. Hoci zavedenie tejto dane zdraží ubytovanie vo všetkých hoteloch, penziónoch, turistických ubytovniach či kempingoch, rezort financií neočakáva, že by takýto krok mal mať negatívny vplyv na deklarovaný rozvoj turizmu a cestovného ruchu na Slovensku. „Nepredpokladáme negatívne účinky. Navrhovaný zákon bol prerokovaný so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska tak, aby nové dane takéto účinky nemali,“ nazdáva sa ministerstvo.
MICHAL NALEVANKO