
Nádherná prírodná scenéria Čitrálu.
Začína sa to dobre - úradník musí skrutkovačom odlomiť zámku, aby sa dostal do kancelárie pakistanskej leteckej spoločnosti PIA. Ponáhľa sa - lietadlo do malebného Čitrálu odlieta už o 40 minút. Zamestnanec by letenku predal, ale sedadlo zaručiť nemôže. Vlastne ani nie je isté, či lietadlo poletí. Peniaze? Tie by vám vrátili až zajtra.
Ak teda zavrhnete vzdušnú cestu, do hôr sa dá dostať už len starým džípom po nebezpečných horských zrázoch. Cestovateľské problémy nie sú jediným dôvodom, prečo v prvej polovici tohto roku navštívilo Čitrál len 88 ľudí. Súdiac podľa krásy okolitých hôr a pôvabu mestečka by to malo byť jedno z najnavštevovanejších miest na Zemi. Ale…
Minulý rok lomcovali Pakistanom krvavé útoky na západných turistov a úrady usúdili, že bude najlepšie ich od pobytu v krajine dostatočne odradiť.
Nezabudnuteľný Čitrál sa krčí medzi horami v severozápadnej pohraničnej provincii, kde miestnu vládu obvinili zo zavádzania talibanskej politiky.
Akoby toho nebolo dosť, o svoju východnú hranicu sa Pakistan delí s odvekým nepriateľom - Indiou. Minulý rok sa vzťahy medzi oboma krajinami, vyzbrojenými jadrovými zbraňami, vyhrotili natoľko, že stáli na pokraji štvrtej vojny.
Keď v roku 1988 al-Káida napadla americké veľvyslanectvo vo východnej Afrike, USA odpovedali raketovými útokmi na juhovýchodný Afganistan. Turisti z neďalekého Čitrálu boli z oblasti okamžite vyhostení.
Haidar Alí Šáh je majiteľom hostinca Mountain Inn, ktorý otvorili ešte v roku 1968, keď sa to v Čitrále hemžilo hľadajúcimi sa hipíkmi, ktorí tam však nachádzali najmä kvalitný hašiš. „Vyzeralo to, že sa sem začínajú vracať. Potom prišli tie nešťastné útoky na New York a teraz sem už nevkročí ani noha. Občas prídu cudzinci pracujúci v Islamabáde,“ sťažuje sa majiteľ penziónu.
Hoteliérom síce ich izby čakajúce na iluzórnych cestovateľov nič nevynášajú, niektoré živnosti však boli nedostatkom turistov postihnuté ešte viac. O prácu úplne prišli turistickí sprievodcovia, horskí vodcovia, nosiči alebo zamestnanci reštaurácií. Ak sa ľudia nechcú živiť prácou v nevýnosnom poľnohospodárstve, musia opustiť krištáľovo čistý horský vzduch a hľadať si prácu mestách, ako je Karáčí.
Odporúčania, aby turisti do Pakistanu necestovali, pobúrilo aj majiteľa hotela Hindu Kush Heights. „Nemá to hlavu ani pätu. Čitrál je úplne bezpečný,“ hnevá sa Siradž Ulmulk.
Dobre myslená rada cestovateľom skomplikovala život aj dobrodruhovi Michaelovi Palinovi, ktorý tu v júli nakrúcal nový seriál. „Myslím si, že je tu rovnako bezpečne ako v Londýne. A navyše - okolitým horám sa jednoducho nič nevyrovná. To, čo vidím z okna, je tá najpozoruhodnejšia a najfantastickejšia horská scenéria,“ ubezpečuje Palin, ktorého príjemne prekvapila miestna pohostinnosť.
Agenti cestovných kancelárií hovoria o „Palinovom efekte“. Ľudia si začínajú rezervovať letenky na zabudnuté miesta, ktoré im učarovali, keď videli Palinove cestopisy. Hoteliéri jasajú - Čitrál sa vracia na turistické mapy. (čtk)
FOTO - ARCHÍV