Francúzka Catherine Destivelle bude hosťom festivalu horských filmov v Poprade
Poprad 9. septembra (TASR) - Francúzska lezkyňa Catherine
Destivelle bude hosťom IX. Medzinárodného festivalu horských filmov,
ktorý sa uskutoční v ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Poprad 9. septembra (TASR) - Francúzska lezkyňa Catherine Destivelle bude hosťom IX. Medzinárodného festivalu horských filmov, ktorý sa uskutoční v Poprade 10. až 14. októbra. Zo 101 prihlásených filmov sa do súťažnej časti dostalo 34 titulov z dvanástich krajín sveta. Najpočetnejšie zastúpenie bude mať talianska a slovenská produkcia.
Podľa organizátorov festivalu je výber titulov tematicky vyvážený. Na svoje si prídu vyznávači horolezectva, vodáci, cestovatelia a milovníci prírody. K zaujímavým titulom bude patriť film o 99-dňovom pochode dvoch Belgičanov krížom cez Antarktídu. V tomto roku film už získal hlavnú cenu na najstaršom svetovom festivale horských filmov v Trente. Do kategórie dobrodružných bude patriť snímok o projekte muža, ktorý sa rozhodol sám prejsť z Afriky do Afriky, teda po celom rovníku dookola a to pešo, plávaním, na bicykli či jachte. Hladinu adrenalínu divákom pravdepodobne zvýši film o výkone Slovincov, ktorí zlyžovali Mount Everest.
Slovenskú filmovú tvorbu bude pod Tatrami reprezentovať napríklad film viacerými cenami ovenčeného režiséra Pavla Barabáša o kráľovstve Mustang.
Súťažné filmy bude hodnotiť trojčlenná medzinárodná porota, ktorej bude predsedať taliansky novinár a publicista Antonio Cembran. V súčasnosti pracuje ako riaditeľ festivalu horských filmov v Trente. Okrem neho zasadne do poroty francúzsky filmár a režisér Peter Latzko, ktorý má slovenské korene a český horolezec Josef Šimunek, ktorý stál už na vrcholoch troch himalájskych osemtisícoviek.