
Dunaj v Rumunsku môžete na niektorých miestach prebrodiť.
FOTO - ČTK/AP
v roku 1840 taká nízka. Na niektorých miestach v Rumunsku je možné tento európsky veľtok dokonca prebrodiť pešo.
Sucho ohrozuje zastaraný energetický systém, a tým aj rozpočet Rumunska. Známa vodná elektráreň Železná brána napríklad už dva týždne pracuje iba na štvrtinový výkon. Tento víkend museli navyše pre nedostatok vody na ochladzovanie reaktorov odstaviť jedinú rumunskú jadrovú elektráreň Cernavoda, ktorá zabezpečuje 10 percent energetickej spotreby krajiny.
Úrady to prinútilo vrátiť sa k využívaniu neekonomických tepelných elektrární, ktorých sprevádzkovanie stojí ďalších 90 miliónov dolárov mesačne.
Lode stoja
Nedostatok vody v rieke spôsobuje obrovské škody dunajskej lodnej doprave. Tá na juh od Budapešti pomaly končí. Od maďarských hraníc až po deltu Dunaja všade vidieť odstavené plavidlá, ktoré nemôžu pokračovať v ceste.
Pred ťažkým rozhodnutím stoja prevádzkovatelia pontónového mosta vo Vojvodinskom Novom Sade. Dočasný most už niekoľko rokov nahradzuje mosty zničené náletmi NATO. Doteraz most trikrát do týždňa otvárali, aby mohli riečne lode pokračovať v ceste. Pre nízku hladinu vody však môže byť manipulácia s mostom onedlho nemožná. Buď ho teda nechajú definitívne otvorený a prerušia tak kontakt medzi dvoma polovicami mesta, alebo ho nebudú otvárať a, naopak, nadlho prerušia lodnú dopravu.
Ekologická katastrofa hrozí ojedinelému vodnému svetu Dunajskej delty. Podľa rumunského odborníka Grigora Baboianu sa už odparilo 40 percent vody delty a vyschla desatina tunajších močarísk.
Tešia sa historici
Rekordne nízka hladina rieky, naopak, praje historikom, prispieva totiž k vyriešeniu niektorých záhad minulosti. Na bulharskom úseku Dunaja pri Vidine v posledných dňoch vytŕčajú z vody trámy dávneho mosta. Podľa historikov by mohlo ísť o pozostatky dreveného mosta z rokov 1593 - 1596, ktorý na tomto mieste postavili turecké vojská tiahnuce proti vzbúreným kniežactvám v Moldavsku a Valašsku. Napriek prameňom, ktoré sa o ňom zmieňujú, dodnes sa k jeho existencii mnohí historici stavali skepticky.
Na rumunskej strane Dunaja sa spod vody vynárajú doteraz nepoznané ruiny stredovekého hradu Pacuiul lui Soare. Hrad postavili Byzantínci v roku 971 a vlny Dunaja ho zaliali v 15. storočí. Podľa archeológa Petra Diaconu ide o najstarší známy hrad na území Rumunska.
V Chorvátsku sa z vôd Dunaja vynára vojenská technika z druhej svetovej vojny. Neďaleko Osijeku v rieke objavili nemecký tank, vojenské džípy a obrnené vozidlo. Oblasť obkľúčila polícia, ktorá sa obáva, že by vo vozidlách mohla byť nevybuchnutá munícia.
Dochádza aj k humornejším prípadom. Na rumunskom brehu Dunaja zadržali 13 opaľujúcich sa Bulharov, ktorí vďaka nízkej hladine rieku jednoducho prebrodili. Ani neobvyklé prírodné podmienky však podľa rumunských policajtov neospravedlňujú to, že na územie krajiny vstúpili ilegálne a navyše si so sebou nezobrali ani pasy.