
o Vo viacerých reštauráciách ponúkajú aj folklórne predstavenia, do ktorých potom účinkujúci zapoja aj divákov. Ich neodmysliteľnou ich súčasťou sú aj nestinarské tance - tance na žeravom uhlí. Oblizovanie do biela rozžeraveného kutáča si zapamätáte nadlho.
o Za návštevu stoja aj malé mestečká na juh od Primorska - Carevo či Achtopol. Sú to malé rybárske dediny, majú príjemné pieskové pláže.
BALČIK
Je to prímorské letovisko na severnom pobreží. Staré mesto je vybudované na vápencových stenách, založili ho v 5. storočí Gréci. Známa je najmä botanická záhrada s letohrádkom rumunskej kráľovnej z rokov 1926-31. Postavili ho v orientálnom štýle s minaretom. Nakrúcali sa tu aj rozprávka Labakan a film Legenda o láske.
MYS KALIAKRA
Leží severne od u, vyčnieva asi dva kilometre do mora a má 70-metrové útesy.
POBITI KAMENI
Je to množstvo pieskovcovo-vápencových kamenných stĺpov. Niektoré dosahujú až do výšky piatich metrov, s priemerom pol až tri metre. Nachádzajú sa 18 kilometrov západne od Varny.
VARNA
Tretie najväčšie bulharské mesto, jedno z najstarších miest na pobreží. Mesto bolo založené v roku 570 ako Odessos. Od roku 681, keď chán Asparuch podpísal s Byzanciou zmluvu uznávajúcu existenciu prvej bulharskej ríše, sa volá Varna (podľa rieky Vran). Z pamiatok stoja za návštevu katedrála Sveta Bogorodica (zač. 20. stor.), ktorú postavil stavbár - samouk Kaneve, kostol Sveti Nikola (1886). Je tu aj Vojenské námorné múzeum, aquárium, aquapark.
BURGAS
Je to najväčší prístav južného pobrežia. Pre turistov tam veľa zaujímavého nie je. Mesto pôsobí šedivo a ošumelo. Za návštevu stojí chrám sv. Cyrila a Metoda, rímskokatolícky chrám, archeologické múzeum.
ROPOTAMO
Asi dva kilometre severne od Primorska ústi pri obci Arkutino riečka Ropotamo. Je tu prírodná rezervácia s takmer tropickou vegetáciou - popínavými rastlinami, leknami. Za desať leva si môžete na loďkách prezrieť jej prístupnú časť.
jač, zdroj: internet, príručky