Mal by odhaliť prakticky každé porušenie pravidiel.
Tlač v Spojenom kráľovstve píše, že o projekt už prejavili záujem úrady EÚ. Plán však vyvolal aj veľmi silnú kritiku. „Všetci vodiči by automaticky boli podozrivými osobami,“ vyhlásila organizácia ochrancov ľudských práv Liberty.
Britské médiá tvrdia, že projekt rozpracovávajú pre ministerstvo dopravy policajní experti. V jeho rámci sa uvažuje o tom, že elektronickým sledovaním vozidiel by sa dalo zisťovať až 47 priestupkov či trestných činov, medzi nimi krádeže automobilov, rýchla jazda alebo nezaplatené povinné ručenie.
Denníky tvrdia, že teraz fungujúci sieťový systém na sledovanie dopravy by bolo treba zmeniť iba minimálne. Výrobcovia automobilov by museli do každého nového vozidla zabudovať čip a staršie vozidlá by ním boli vybavené dodatočne.
Čip by priamo v automobile zaregistroval prekročenie rýchlosti a informáciu o tom by odovzdal do centrálneho počítača. Týmto spôsobom by sa prišlo v zásade na každé porušenie pravidiel.
Európska únia vraj chce systém použiť plošne vo všetkých členských krajinách. Vďaka nemu by okrem iného mohli byť na celom území únie sledované automobily podozrivých teroristov alebo obchodníkov s drogami.
Dopravný expert britskej opozičnej Konzervatívnej strany Tim Yeo však pred novým automobilovým čipom varuje: „Bol by to špión, ktorý by slúžil na šikanovanie.“ Podľa neho hrozí riziko, že každý, kto riadi automobil, bude považovaný za potenciálneho zločinca.
(čtk)