SME

Rusi sa vracajú na čiernomorské letoviská

Opálený turista s veľkým bruchom v malých plavkách vyvráti do seba hlt vodky, otáča sa na barovej stoličke a s uspokojením ...

Opálený turista s veľkým bruchom v malých plavkách vyvráti do seba hlt vodky, otáča sa na barovej stoličke a s uspokojením pozoruje krajinu pred sebou. Pokojné vody obmývajú breh z drobných kamienkov, dievčatá v bikinách sa slnia na drevených ležadlách, deti sa radostne čľapotajú v plytčinách. To je výjav z bývalej súčasti sovietskej republiky Gruzínsko - Abcházska, ktorá bojovala v roku 1993 za svoju nezávislosť v krutej vojne a ktorá zanechala po sebe najmenej 10.000 mŕtvych.

Gruzínske vojská a približne 250.000 gruzínskych civilistov ušlo zo svojich domovov a Abcházsko sa vyhlásilo za suverénny národ. Ale ani po ôsmich rokoch ju stále neuznal jediný štát. Boli uvalené sankcie, obchodné spojenia so severným susedom Ruskom sa prerušili a tamojšie preslávené mandarínky opadali zo stromov bez toho, aby ich úrodu niekto pozbieral. Teraz sa Abcházsko snaží prebudovať svoju zničenú ekonomiku a používa k tomu najcennejší zdroj: nedotknuté pobrežie, subtropické pláže medzi Čiernym morom a Kaukazom. Ruskí turisti prilákaní nízkymi cenami sa vo veľkých množstvách vracajú do tých istých letovísk, kde si svojho času užívali letných prázdnin vodcovia sovietskej komunistickej strany.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa abcházskeho úradu turistiky prišlo počas prázdnin v roku 2000 do 200-kilometrového pobrežného pásma tejto republiky približne 65.000 Rusov a očakáva sa, že tento rok bude ich počet vyšší. Na základe ruského systému sankcií môžu ruskí občania oficiálne cestovať do Abcházska, iba ak idú navštíviť príbuzných. Zdá sa však, že pohraničná stráž zatvára oči a abcházski predstavitelia turistického ruchu sú tam, aby pomohli autobusom plným hľadačov slnka prekročiť hranicu.

"Musíme im pomôcť prekročiť hranicu. Nemôžem vám povedať spôsoby, ktorými to robíme, avšak používame neoficiálne cesty, aby sme ich za hranicu dostali," tvrdí Valerij Ašuba, námestník riaditeľa abcházskeho úradu turistiky. Čakanie na hranici môže trvať hodiny, ale akonáhle sa podarí hranice prekročiť, turisti môžu využiť najlacnejšie hotely pozdĺž čiernomorského pobrežia. Taktiež je tu na preskúmanie dažďový prales, senzačné podzemné jaskyne a staroveký kláštor.

SkryťVypnúť reklamu

Elegantne pomenované "Stredisko 17. zjazdu strany" s výhľadom na more, bazénom, soláriom a ďalšími športovými aktivitami ponúka ubytovanie s plnou penziou za iba 19 dolárov za noc. Abcházsko bolo za sovietskych čias súčasťou Gruzínska, ale zdá sa, že veľa Rusov pozerá na Abcházsko ako na ich vlastné. Mecenáši z oblasti ruského severného Kaukazu podporovali abcházske jednotky počas vojny a Gruzínsko tvrdí, že separatisti dostávali pomoc vo forme pravidelných jednotiek a zbraní z Ruska. Teraz je v Abcházsku rozmiestnených 1500 vojakov ruských mierových síl, ku ktorým v lete prichádzajú ich rodiny.

"Nie je to ako ísť za hranice, každý hovorí rusky a môžeme si kúpiť veci, aké chceme," hovorí Vera, manželka ruského vojaka, odpočívajúca pod slnečníkom. Ale napriek zvyšujúcim sa počtom návštevníkov na plážach nie je Abcházsko tým, čím bolo, keď si tu Stalin, Brežnev a Gorbačov postavili svoje prázdninové dače. Hlavné mesto Suchumi je posiate ruinami budov zničených vojnou a vláda si ich nemôže dovoliť znovu postaviť ani zrúcať. Budovy, ktoré zostávajú svojho času elegantné, neoklasicistické rezidencie vymaľované na žlto a ružovo sú posiate stopami po guľkách a schátralé. Niektoré slúžia ako úrady štátu so vztýčenými národnými vlajkami.

SkryťVypnúť reklamu

"Mali sme vojnu, ktorá úplne zničila našu ekonomiku a našu infraštruktúru a traumatizovala obyvateľstvo. Zanechala hlbokú jazvu," povedal cházsky "minister zahraničných vecí" Sergej Šamba. Odhaduje sa, že abcházsku populáciu tvorí iba 150.000 obyvateľov a mnohí žijú v hlbokej biede.

Biele autá OSN sa preháňajú pozdĺž inak tichých ulíc trvalá pripomienka toho, ako ďaleko je táto oblasť od normálneho života. Kontingent vojenských pozorovateľov OSN je rozmiestnený na tomto teritóriu od roku 1993 a hrozba nového násilia stále pretrváva. Gruzínsko sa nevzdalo svojho nároku na oblasť a tvrdí, že štvrť miliónu Gruzíncov, ktorí ušli, musí byť dovolené vrátiť sa. Progruzínske povstalecké skupiny ako sú Lesní bratia či Bieli legionári na jednej strane a abcházska domobrana na strane druhej sú obviňovaní z prepadov a únosov. Každoročne si vyžiadajú mnoho životov aj roztrúsené pozemné míny.

SkryťVypnúť reklamu

Ale to všetko sa zdá príliš ďaleko od suchumských pláží, kam sa každé leto vracajú niektoré rodiny. Ruské sanatórium, s diskotékou a reštauráciou pred plážou, kde sa servíruje pivo a mušle, je plne obsadené. "Prichádzame sem už päť rokov," hovorí Lena, 18-ročné dievča na prázdninách so svojimi rodičmi a mladšou sestrou. "Zo začiatku sa to zdalo zvláštne a báli sme sa, ale teraz sa cítime bezpečne," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 024
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 457
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 983
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 540
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 467
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 972
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 436
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 563
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 661
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 464
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 594
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 385
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 358
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu