
Palác Potala týčiaci sa na strmom kopci je považovaný za jeden z divov sveta. FOTO - ARCHÍV
Vzhľadom na zlý stav budovy, ktorú UNESCO vyhlásilo za svetovú kultúrnu pamiatku, sa budú musieť skrátiť návštevné hodiny. „Palác je postavený z dreva, hliny a kameňa. Na spojenie materiálu sa používali malé klinčeky, štruktúra stavby je preto veľmi krehká,“ vysvetľujú orgány, ktoré nariadili obmedzenia turizmu. „Ak jedna osoba váži 60 kilogramov, potom musí Potala denne uniesť najmenej 90 ton ľudského mäsa. Keď zoberú turisti v niektorých dňoch budovu útokom, je zaťažená až 300 tonami,“ sťažuje si Tibeťan Qamba Gaisang, ktorý je zodpovedný za údržbu 1300 rokov starého paláca. Veľká návštevnosť robí naviac v priestoroch paláca nevítaný hluk, ktorý ruší pútnikov, prichádzajúcich na posvätné miesto meditovať.
Potala sa pre svoju výšku (neuveriteľných 13 poschodí) a červeno-bielu fasádu, kde je uložená zbierka vzácnych obrazov, považuje za vrchol tibetskej architektúry. Jeho prehliadka trvá prinajmenšom tri hodiny. Vystúpiť po schodoch až hore do paláca je naozaj dobrodružstvom, pokiaľ nie priamo peklom - pozdĺž cesty polihujú a pobehujú divé psy, s ktorými sa nie je hodné stretnúť. Nič sa s nimi nedá robiť považujú ich totiž za prevtelenie lámov.
Hoci je Potala oficiálnym sídlom dalajlámu, sám duchovný vodca Tibetu Tändzin Gjamccho musel krajinu pred 44 rokmi opustiť po okupácii Číny v roku 1950. Exilová tibetská vláda sa presunula do Indie a má sídlo v Himalájami obklopenom mestečku Dharmasale. Peking odmieta uznať náboženskú autoritu súčasného dalajlámu Tändzina Gjamccha, ktorý dostal v roku 1989 Nobelovu cenu za mier, a v okupovanom Tibete vyhlasuje za hlavu buddhizmu pančenlámu, ktorý je v duchovnej hierarchii umiestnený nižšie a ktorý sympatizuje s čínskou komunistickou stranou. (čtk)