
FOTO SME – PAVOL MAJER
Turistika v dnešnom chápaní prišla na Slovensko síce neskôr než do iných krajín Európy, ale boli tu križovatky európskych ciest a na nich sa už pred pár storočiami uchytili so svojimi službami hostince vybavené „lepšími“ kuchyňami i konskými stajňami. Navyše tu bolo množstvo horúcich prameňov, pri ktorých začali rásť liečebné zariadenia.
V takej turisticky vhodnej lokalite, ako sú Tatry, zostal však cestovný ruch ešte do konca 18. storočia neprebudený. Bola to daň za namáhavé cestovanie. Prvé ubytovacie zariadenia tu vyrástli až okolo roku 1850. Perspektívu im otvorila najmä košicko-bohumínska železnica dostavaná v roku 1871. Dnes by sme povedali, že aj niekdajšie Horné Uhorsko sa vtedy konečne začalo otvárať turistickému svetu.
K relikviám nášho cestovného ruchu patria predovšetkým historické hotely. Zopár ich je napríklad v Bratislave, Piešťanoch, Trenčianskych Tepliciach, Banskej Bystrici, v Nízkych či vo Vysokých Tatrách. Dnešok pre mnohé z nich nie je závideniahodný. Máloktorému bolo dopriate zažiť v súčasnosti svoje druhé narodenie.