Paríž 21. augusta (TASR) - Vlna horúčav, ktorá uplynulé týždne sužovala väčšinu Európy, si vo Francúzsku vyžiadala 10.000 obetí, vyhlásil dnes francúzsky minister pre záležitosti starších občanov Hubert Falco.
Falco krátko po skončení rokovania vládneho kabinetu informoval, že hoci zatiaľ nebol pevne stanovený počet obetí, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vyšplhal na 10.000.
Francúzsky minister sa tak stal prvým vládnym predstaviteľom, ktorý oficiálne potvrdil odhady o obetiach, zverejnené v stredu sieťou pobočiek najväčšieho pohrebného ústavu v krajine.
Pohrebná spoločnosť OGF, ktorá ovláda približne štvrtinu trhu, informovala, že v auguste zaregistrovala o 2600 úmrtí viac ako počas prvých troch augustových týždňov minulého roku. Zároveň odhadla celkový počet obetí na 10.000.
Ešte v pondelok minister zdravotníctva Jean-Francois Mattei uviedol, že číslo 5000 obetí je prijateľné. Francúzsky premiér Jean-Pierre Raffarin v stredu varoval občanov, aby príliš nedôverovali rôznym odhadom. Falco však oznámil, že sa nechystá rezignovať.
"Pochádzam z krajiny rugby. Keď čelíme nepriazni osudu, spojíme lakte, tlačíme, bojujeme a pracujeme," dodal.
Francúzsky prezident Jacques Chirac sa dnes vo svojej prvej reakcii na smrteľnú vlnu horúčav zaviazal iniciovať opatrenia na upravenie medzier v systéme poskytovania zdravotníckej starostlivosti.
Prezident, ktorý sa dostal pod vlnu kritiky zo strany opozičných politikov, za neskorú reakciu na zdravotnú krízu, uviedol, že požiadal o vypracovanie detailnej štúdie o príčinách krízy od svojej vlády.
"Urobíme všetko preto, aby sme pokryli nedostatky, ktoré sme zaregistrovali v našom zdravotníckom systéme," vyhlásil Chirac v prejave po stretnutí vládneho kabinetu.
V evidentnej snahe čeliť a odvrátiť kritiku namierenú na jeho vládu Chirac dodal, že "nastal čas pre úvahu, solidaritu a akciu."
Chirac len zriedkakedy prehovorí priamo k národu po stretnutí vládneho kabinetu. Ako prezident sa snaží zostať nad vecou a nepliesť sa do denno-denných politických sporov.
To, že sa tak dnes rozhodol, je jasným signálom toho, akú dôležitosť pripisuje kríze v krajine. Chirac hovoril prvýkrát po troch týždňoch dovolenky strávených v Kanade. Hoci cez dovolenku o kríze nehovoril, jeho úrad tvrdil, že monitoroval situáciu v krajine.
Kritici však nezabudli pripomenúť, že na rozdiel od bývalého premiéra Lionela Jospina, ktorý prerušil dovolenku v Egypte, keď krajinu sužovali silné búrky, Chirac sa do krajiny nevrátil.
Zdravotníci uvádzajú, že dôvodom takého vysokého počtu obetí je aj skutočnosť, že rodiny nechali starších príbuzných doma a odcestovali na augustovú dovolenku.
Chirac v tejto súvislosti poznamenal, že kríza vrhla svetlo na samotu mnohých starších alebo hendikepovaných občanov.