
Základ Múzea Červený Kláštor tvoria kláštor a kostol zo začiatku 14. storočia.
Mystický mních bol mimoriadne vzdelaný, všestranný majster tisícich umení, zázračný liečiteľ a vynálezca. Lákal ho slobodný let vtákov, a tak si zostrojil krídla. Keď vzlietol z vrcholca Tri koruny a s vlastnoručne vyrobeným lietajúcim strojom zaletel až do Vysokých Tatier, aby vyznal lásku krásnej pastierke, jeho nepriatelia mali dôkaz – spojil sa s diablom!
Trestu neušiel. Diablov vyslanec skamenel. A tak dodnes čnie nad najvyššie položeným plesom, Morským okom, mohutné bralo, ktoré pripomína ľudskú postavu v mníšskom habite. Volá sa Mních. Tak či onak – v Leteckom múzeu v Košiciach je model Cypriánovho „rogala“.
Aj keď okolo tajuplnej postavy lietajúceho mnícha, legendárneho lekára a lekárnika, kolujú rôzne dohady, v kláštore, ktorý dostal meno podľa červenej strechy, mních Cyprián skutočne žil. V rokoch 1756 až 1775 bol správcom lekárne konventu.
V kláštore, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, je v súčasnosti múzeum.
Unikátny Cypriánov Herbár
Jedným z unikátov Múzea v Červenom Kláštore je fotokópia Cypriánovho herbára – Botanoteka fr. Kyprian.
Fráter Cyprián v rámci svojich potuliek vedecky zmapoval flóru Zamaguria a Tatier. Nevdojak sa teda stal aj jedným z prvých turistov v Pieninách.
Skvelý botanik v ňom zhromaždil 283 exemplárov a 260 druhov rastlín. Pomenoval ich v latinčine, gréčtine, nemčine a v miestnom nárečí, ktoré bolo zmiešaninou poľštiny a slovenčiny.
V koži viazaná kniha z roku 1766 obsahuje aj popis príznakov rôznych chorôb, návody na ich liečenie a recepty, osobné skúsenosti, rady a príklady z praxe mnícha Cypriána.
V herbári je aj vyznanie anonymného obdivovateľa jeho diela, ktorý vo veršoch chváli pobožného učenca, botanika, lekára, prírodovedca, alchymistu, ohňostrojcu, ale aj maliara, výrobcu svietidiel a zrkadiel.
Herbár sa dostal po zrušení kláštora do Uhorského archívu v Budapešti, v roku 1883 do Karpatského múzea v Poprade, odtiaľ putoval do Múzea TANAPU v Tatranskej Lomnici. Od roku 1984 je ako originál herbára ako národná kultúrna pamiatka uložený v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave, kde vytvorili ideálne podmienky na jeho ďalšie zachovanie.
Múzeum Červený Kláštor
Stále expozície: História kláštora a jeho stavebný vývoj, folklór Zamaguria, farmaceutická výstava s interiérom stredovekej lekárne – Herbáreň mnícha Cypriána.
Otváracie hodiny: Pondelok až nedeľa od 9.00 do 17.00 hod.
Vstupné: 40 Sk dospelí; 20 Sk deti od 6 do 15 rokov, študenti, dôchodcovia, deti do 6 rokov bezplatne.