
Splavovanie Dunajca v Národnom parku Pieniny je známou atrakciou.
„Je to najkúzelnejší kút v strednej Európe. Myslím to vážne! Z ročných období je najkrajšia jeseň. Takže, netreba váhať, berte batôžtek a, hajde, na salaš a na lesné plody. Nad rázovitou goralskou dedinou s bohatou drevenou architektúrou, Osturňou, ale i Malou Frankovou, je ich viac ako dosť,“ podelil sa o svoje zážitky.
Salašov i čučoriedok odvtedy ubudlo. Svetoznámy cestovateľ, spisovateľ a vynikajúci človek Jiří Hanzelka vo februári tohto roku zomrel. Zato čoraz viac návštevníkov v tomto kúte východného Slovenska mu dáva za pravdu.
Matka príroda sa na pomedzí Slovenska a Poľska dokonale vyšantila. Mimoriadne atraktívna krajina s fascinujúcimi skalnými stenami, vežičkami, bradlami, prielom hraničnej rieky Dunajec, ktorá vyhĺbila do vápencového podložia úžasnú tiesňavu, jej dobrodružné splavovanie na pltiach, nádherný pohľad na skalné veže, známe ako Tri koruny, a k tomu všetkému zrekonštruovaný kláštor zo začiatku 13. storočia, pôsobisko tajomného mnícha Cypriána, obce so zachovalou goralskou architektúrou, to všetko robí z Pienin turistický raj.
Vlani navštívilo Pieniny približne 350-tisíc turistov. „Predpokladáme, že tohto roku padne hranica 400-tisíc. Približne polovicu tvoria Poliaci, ktorí k nám prichádzajú hraničným priechodom na turistickom chodníku zo Szczawnice do Lesnice. Sezóna sa síce pomaly končí – v septembri je už oveľa menej ľudí. Ale Jiří Hanzelka má pravdu. Aj jeseň má na Zamagurí svoje neopakovateľné čaro,“ hovorí riaditeľ Správy Pieninského národného parku (PIENAP) Štefan Danko.