POPRAD/VYSOKÉ TATRY 15. augusta (SITA) - Prevažujúcim dôvodom návštevy turistov vysokohorského prostredia je turistika a šport, na druhom mieste prírodné krásy a zaujímavosti a na treťom mieste pokoj a ticho. Vyplýva to z prieskumu o dodržiavaní Návštevného poriadku TANAP-u, ktorý realizovala Správa Tatranského národného parku. K najviac porušovaným bodom návštevného poriadku patrí pohyb mimo turistických chodníkov, nerešpektovanie sezónnych uzáverov, nedodržiavanie podmienok vykonávania skialpinizmu a horolezectva na území národného parku. Vo väčšine prípadov však strážcovia nezaznamenali porušenie návštevného poriadku, informoval agentúru SITA vedúci odboru strážnej služby, envirovýchovy a propagácie Správy TANAPu Juraj Švajda.
Respondenti mali v prieskume možnosť uviesť aj námety na zlepšenie návštevného poriadku. Mnohé z námetov boli protichodné, uviedol J. Švajda. Niektorí návštevníci by radi privítali najmä rozšírenie časových a priestorových možností pre zimné aktivity, vyhradenie trás pre snoubording, zlepšenie úrovne informovanosti návštevníkov o národnom parku a návštevnom poriadku, osadenie máp s vyznačenými trasami, lepšie značenie územia, zlepšenie čistoty hôr, regulovanie počtu návštevníkov, riešenie problematiky odpadkov, zimné značenie územia, skrátenie sezónnych uzáverov, doplnenie cyklotrás a bežeckých lyžiarskych trás, umožnenie splavov, budovanie náučných chodníkov, či údržbu chodníkov.
Naopak, časť návštevníkov by privítala zavedenie väčších obmedzení, zákaz fajčenia a zvukových efektov – ohňostroje na Silvestra, zákaz vjazdu motorových vozidiel, zákaz preletu lietadlám, zintenzívnenie strážcovskej činnosti, tvrdšie postihy za porušenie predpisov, zákaz nočnej hudby na chatách, či zavedenie vstupného. Turisti sa sťažovali aj na neslušné a nevhodné správanie sa domácich, v niektorých prípadoch aj chatárov, vysoké parkovné, na slabú údržbu turistických chodníkov, či vodcovskú službu. Niektorým návštevníkom sa nepáčilo ani "mafiánstvo“ a biznis v národnom parku, či rôzne výnimky za peniaze.
Prieskum poukázal aj na to, že v horách takmer úplne chýba najmladšia generácia - do 18 rokov, čo možno do istej miery brať ako odraz alarmujúceho vzťahu mladej generácie k prírodným hodnotám, skonštatoval J. Švajda. Medzi respondentmi prevládali Slováci, zo zahraničných návštevníkov dominovali Česi a Poliaci. Prieskum realizovala Správa TANAP-u od marca do mája tohto roku. "Prieskumom sme chceli prispieť k dosiahnutiu lepšej a efektívnejšej komunikácie medzi pracovníkmi ochrany prírody a návštevníkmi chráneného územia a zároveň pomôcť pri príprave nového Návštevného poriadku TANAP-u s pomocou názorov návštevníkov chráneného územia“, uviedol J. Švajda.