Do štatistiky pribudlo jedno zlyhanie srdca počas túry, desať ťažkých a jedenásť ľahkých úrazov. Trikrát pátrali záchranári po stratených turistoch a takmer dvadsaťkrát pomáhali pri úpale, nevoľnosti, alergických reakciách po uštipnutí hmyzom a podobne. Štyrikrát sa zapojil do akcií vrtuľník Leteckej záchrannej služby Air Transport Europe z Popradu. V dvoch prípadoch pristál priamo v teréne a dvakrát museli postihnutých previesť v podvese na prístupnejšie miesto.
Ako dnes uviedol pre TASR pracovník Horskej služby Slovenský raj Ján Knuteľ, hlavná letná sezóna sa skončila, ale turistov je stále dosť. Na Čingove preto zostáva nepretržitá 24-hodinová služba do polovice septembra a potom do konca mesiaca ešte vypomôžu dobrovoľníci.
V porovnaní s vlaňajškom zaznamenali iba mierny pokles úrazovosti, čo súviselo s júlovými záplavami. Voda vtedy poškodila časť technických pomôcok v exponovanom teréne, preto turistom v tom čase prechody zasiahnutými roklinami neodporúčali. Bilancia úrazovosti v Slovenskom raji vypovedá aj o vekovom a národnostnom zložení návštevníkov. Prevládala mladšia a stredná generácia a najčastejšie, v 23 prípadoch pomáhali záchranári slovenským turistom. Zo zahraničných majú v štatistike rovnaké zastúpenie - po sedem ľudí, návštevníci z Českej a Poľskej republiky. Najviac, 16 úrazov zaznamenali na Kláštorisku, 9 na Čingove a 6 v Prielome Hornádu.
Podľa J. Knuteľa, v súčasnosti sú všetky rokliny v Slovenskom raji prístupné, turistické chodníky schodné a pokračuje údržba technických pomôcok. Pripomenul, že rána sú už chladné, preto by turisti mali pamätať na dobrú obuv a teplé oblečenie.