Takmer každý kút Slovenska je popretkávaný povesťami o boji dobra a zla. Nielen hrady a zámky majú svojich duchov, biele panie, ale s nadprirodzenými bytosťami sú spojené aj zrúcaniny, rokliny, priepasti…
Vojny, dobýjanie hradov a pevností patria neodlučne k dejinám. Tieto boje sprevádzala nielen krutosť, ale často aj zvláštne úkazy, ktoré sa niekedy nepodarilo objasniť.
Dunajské ľadové delá
Písal sa rok 1795. Bojovníkov, ktorých prekvapila tuhá zima, napadla zvláštna myšlienka. Z ľadu, v tom roku na Dunaji zvlášť hrubého, vystrúhali delá, mažiare a ľadové gule. Z takto zhotovených diel po naplnení strelným prachom a odpálením pomocou zápalnej šnúry gule vraj lietali vzduchom aj dve minúty. Keď nastal odmäk, bojovníkom neostávalo nič iné, len z hlavní diel pijakom vysať vlhkosť. Aj s neúprosnou zimou si bojovníci poradili po svojom. Z ľadu vystrúhali poháre a z nich pili nápoj, ktorý im zohrieval zmrznuté telo. Poháre sa pri odmäku mierne roztopili a boli údajne na nerozoznanie od pohárov zo skla.
Voda vo fiľakovskej studni
Studňa na Fiľakovskom hrade bola vždy plná vody. Keď však došlo k dobýjaniu hradu, voda začala miznúť. Obrancovia boli odkázaní piť aj mútne zvyšky z jej dna, až kým úplne nevyschla. Voda sa však do studne vrátila až po definitívnom dobytí hradu. Čo zapríčinilo zmiznutie vody? Jedna z teórií hovorí o otrasoch, ktoré spôsobila prudká kanonáda. Pôda sa otriasala, a tak sa bahnom a blatom upchali prívody, ktorými sa dostávala do studne voda.
Záhada záchrancu Tvarožanov
Tatárske vpády donútili obyvateľov obce Tvarožná zutekať do hôr. Hlboko v lesoch objavili hrad, ktorý sa stal ich útočiskom. Tatári pri prečesávaní lesov hrad objavili a nekompromisne zaútočili. Keď sa už zdalo, že je koniec a nešťastní Tvarožania nemajú nádej hrad ubrániť, stal sa zázrak.
Na nádvorí skoro vyhoreného hradu sa v dlažbe objavil otvor. Vyšiel z neho tajomný muž a dedinčanov vyviedol chodbou osvetlenou svetlobelasou žiarou. Opustený hrad aj s Tatármi sa prepadol hlboko pod zem. Tajomného záchrancu, ani hrad už nikto nikdy neuvidel.
(jmp)