
Maličké Primaciálne námestie je v posledných dňoch stále plné turistov. Suveníry si môžu nakúpiť hneď za rohom na Hlavnom námestí.
FOTO SME - PAVOL MAJER
Britský denník The Guardian napísal začiatkom týždňa o Bratislave mimoriadne pozitívnu reportáž. „Malé, ale skvele sformované mesto - od krásnych barokových budov v centre až po komunistické úrady a nákupné strediská,“ píše The Guardian. Britského novinára okrem pamiatok a kaviarní zaujala napríklad budova hlavnej pošty na Námestí SNP, ktorá „je podľa mnohých najväčšou poštou na svete, ale ťažko tam nájsť okienko, kde sa dá kúpiť známka“.
Začiatkom leta letecká spoločnosť SkyEurope zaviedla prvé priame lety z Británie do Bratislavy. Pre Britov sú pomerne lacné - spiatočná letenka stojí okolo 50 libier. Preto začali mnohé britské médiá o Bratislave písať.
Podobný článok vyšiel nedávno aj v ďalšom veľkom britskom denníku - The Independent. „S menšími davmi ľudí a nižšími cenami, Bratislava ponúka veľa,“ píše denník. V dlhom článku novinárka opisuje, čo všetko sa dá v Bratislave vidieť, kde sú najlepšie reštaurácie a hotely.
Reportáž o Bratislave nedávno vydala aj tlačová agentúra AP, a zverejnila ju napríklad internetová stránka televízie CNN. „Bratislavský most vyzerá, ako by na ňom pristálo UFO, Hrad nad Dunajom ako prevrátený stôl a štátny rozhlas ako prevrátená pyramída,“ píše AP. „Napriek architektonickým zvláštnostiam odštartovala Bratislava ofenzívu smerom k zahraničným turistom.“
Víkend v Bratislave je podľa AP perfektným tipom pre ľudí, ktorí chcú zažiť atmosféru prechodu od komunizmu k západnému štýlu. „Žiadna návšteva však nie je kompletná bez fotky Čumila, bronzovej sochy muža, čo vykúka z kanála.“
O Slovensku písali nedávno aj dva významné kanadské denníky - The Globe and Mail a The Gazzette. V reportážach opisujú históriu Bratislavy a jej rýchly posun smerom k modernému mestu.
Hovorca ministerstva zahraničných Boris Gandel potvrdil, že za pozitívnymi článkami o Slovensku často stojí práca našich diplomatov. „Nemožno povedať, že by novinárom presne nadiktovali, čo napísať, ale určite to nie je náhoda. Prezentovať Slovensko je súčasťou práce našej diplomacie,“ povedal Gandel.
Štatistické informácie ministerstva hospodárstva hovoria o náraste počtu turistov tento rok. V prvom štvrťroku bolo na Slovensku ubytovaných vyše 275-tisíc zahraničných turistov. Je to o 15-tisíc viac ako pred rokom. Zvýšil sa aj celkový počet prenocovaní zahraničných návštevníkov. Kým v prvom štvrťroku 2002 tu strávili turisti spolu 1 106 000 nocí, tento rok to bolo o 50-tisíc nocí viac.
(miš, pcs)