Washington 5. augusta (TASR) - Medzinárodný tím geológov a biológov zistil, že pole hydrotermálnych prameňov v Atlantickom oceáne, označované ako The Lost City (Stratené mesto), je aktívne najmenej 30.000 rokov. Tento poznatok je dôležitý pre výskum vzniku života, uviedol časopis Science.
Niektoré komíny horúcich prameňov sú vysoké asi 60 metrov, teda ako 18-poschodový dom. Ide o doteraz najväčšie známe štruktúry na morskom dne.
Chemické procesy, ktoré udržujú hydrotermálne pramene pri živote, prebiehajú najmenej 30.000 rokov. Vedci odhadujú, že sa tak bude diať ešte niekoľko stotisíc až niekoľko miliónov rokov. Takéto dlhoveké systémy mohli byť kolískami života na Zemi.
V Stratenom meste vyteká na morské dno kvapalina s teplotou 40 až 80 stupňov Celzia. V prostredí bohatom na vodík a metán sa mikróbom darí očividne lepšie, ako v okolí tzv. čiernych fajčiarov, ktoré bývajú rozpálené až na 350 stupňov.
Energia, ktorá je motorom cirkulácie vody v Stratenom meste, nepochádza na rozdiel od čiernych fajčiarov z vulkanického tepla, ale je výsledkom chemickej reakcie medzi morskou vodou a horninou peridotit. V rámci tejto reakcie sa minerál olivín premieňa na serpentín, pričom sa okrem tepla uvoľňujú aj metán a vodík.
Vedci sa domnievajú, že k premene olivínu na serpentín dochádzalo aj na mladej Zemi. Z toho vyplýva, že lokalít ako Stratené mesto tu muselo byť neúrekom. Zároveň tým pribudlo ďalšie potenciálne miesto pre vznik života. Túto teóriu podporuje poznatok, že hydrotermálna činnosť bez produkovania magmy môže trvať veľmi dlho.
Ďalšie informácie: http://www.washington.edu/newsroom/news/2003archive/07-03archive/k072 403.html