Banská Bystrica 5. septembra (TASR) - Zborník prednášok o ekonomických a právnych problémoch rozvoja cestovného ruchu v Poľsku a na Slovensku vydala v týchto dňoch Vysoká škola ekonomická (VŠE) vo Varšave.
Jej prorektor Vladislav Kandefer v ňom zhrnul 25 referátov poľských, slovenských a českých pedagogicko-vedeckých vysokoškolských pracovníkov v odbore cestovného ruchu. Autori vyčerpávajúco popisujú jeho problémy z hľadiska legislatívy, služieb, podpory zo strany jednotlivých štátov a zaoberajú sa otázkami ubytovacích, stravovacích a súvisiacich služieb cestovného ruchu. Okrem toho sa venujú aj problémom hotelierstva, financovaniu cestovného ruchu a odbornej príprave mladých ľudí pre toto dynamicky sa rozvíjajúce odvetvie.
Podľa informácií bývalého veľvyslanca SR v Poľsku a terajšieho prodekana Fakulty priemyselných technológií v Púchove Trenčianskej univerzity (TU) v Trenčíne Ondreja Nemčoka zborník môže slúžiť ako zdroj informácií a vedomostí nielen pre študentov odboru cestovného ruchu, ale aj pre podnikateľov v tejto oblasti. Skúsenosti a poznatky odborníkov z uvedených troch krajín sú podľa neho mimoriadne cenné pre každého, kto sa organizovaním cestovného ruchu zaoberá. "Česká republika, ale najmä Poľsko, majú podstatne rozvinutejší cestovný ruchu ako Slovenská republika. V roku 1999 bolo Poľsko desiatou najnavštevovanejšou krajinou sveta s príjmami vyše 5 miliárd USD. Máme sa preto čo učiť od našich susedov v tejto oblasti a spolupráca s nimi je nám iba na osoh," zdôraznil O. Nemčok.
Doplnil, že zborník pod názvom Ekonomické a právne problémy rozvoja turistiky v Poľsku a na Slovensku zahŕňa prednášky zo spoločnej vedeckej konferencie poľských, slovenských a českých expertov, ktorá sa konala v septembri minulého roku v Liptovskom Trnovci. Bola jedným z významných podujatí v rámci spolupráce Ekonomickej fakulty (EF) banskobystrickej Univerzity Mateja Bela (UMB) a Fakulty turistiky a rekreácie VŠE vo Varšave, ktorá trvá už tretí rok. Ich vzájomné kontakty predstavujú nielen výmenu skúseností, hosťovanie pedagógov, ale aj spoločné organizovanie vedeckých konferencií striedavo na Slovensku a v Poľsku.