Hamburg 5. augusta (TASR) - Pieskové búrky na Sahare môžu vyvolať zrážky a obdobie sucha v oblasti severného Atlantiku až po Barbados, tvrdia americkí vedci vo svojej analýze satelitných dát, zhromažďovaných 16 rokov.
Podľa záverov štúdie stúpajú čiastočky prachu do atmosféry, viažu tam na seba vlhkosť alebo krištáliky ľadu a ovplyvňujú tak vytváranie oblakov a intezitu slnečného žiarenia na Zemi.
"Vzájomné pôsobenie oblakov a prachových častíc je rozhodujúce pre pochopenie klimatických zmien," hovorí Natalie Mahowaldová z amerického Národného ústredia pre výskum atmosféry, ktoré sa na príprave štúdie taktiež podieľalo.
Výskum veľkoplošných vplyvov afrického prachu je však dôležitý nielen z klimatického hľadiska. Odborníci totiž už niekoľko rokov tvrdia, že piesočné búrky na Sahare roznášajú napríklad choroplodné zárodky z Afriky až do Európy či dokonca ponad Severnú Ameriku.
Začiatkom 80. rokov sa objavila v Karibskom mori huba, ktorá vyničila prakticky všetky koraly. Vedci sa prikláňajú k názoru, že zárodky parazitu priniesol do Karibiku prach z východu.
S africkou piesočnou búrkou sa dáva do súvisu aj epidémia slintačky a krívačky, ktorá vypukla v Británii vo februári 2001. Klimatológovia upozornili na to, že niekoľko dní pred výskytom prvých prípadov infekčnej epidémie zúrila v oblasti Sahary mohutná piesočná búrka.
Odborníci teraz varujú, že rozširovaním sa púštnych pásem na zemeguli sa zvýši aj objem prachu v ovzduší a množstvo piesočných búrok, píše nemecký spravodajský magazín Der Spiegel.
jč dem