
Kanadskí požiarnici sú takmer bezmocní. Čakajú, že im pomôže dážď.
FOTO - ČTK/AP
Najhoršie požiare za posledné dve desaťročia v Portugalsku usmrtili už najmenej deväť ľudí a stále sa ich nedarí zvládnuť. Oheň zasiahol už 13 z 18 portugalských krajov a v krajine bude vyhlásený kalamitný stav. Portugalský premiér José Manuel Duraro Barroso na mimoriadnom zasadaní formálne vyhlásil požiare, ktoré v krajine zúria, za celoštátnu kalamitu. „Čelíme tragédii, akú Portugalsko v súvislosti s lesnými požiarmi nikdy nezažilo.“
Plamene donútili požiadať o pomoc v zahraničí. V niektorých oblastiach sú uzavreté cesty a prerušená železničná doprava.
Antonio Santos z Národného záchranného operačného centra povedal, že so 72 požiarmi bojuje viac než 2300 hasičov a 800 vozidiel. Lesné požiare sú v Portugalsku pomerne bežné.
Tohtoročné leto s horúcim a suchým počasím a silným vetrom ich však robí len ťažko zvládnuteľnými. Tisícky hektárov lesa boli zdevastované, hlavne v centre krajiny, kde je najviac lesných porastov.
Viac než 12-tisíc hektárov porastov bolo zničených pri požiaroch, ktoré zachvátili na konci minulého týždňa niekoľko oblastí Španielska. Najviac postihnuté boli Kastília La-Mancha, Andalúzia a Extremadura, kde teploty prekročili 40 stupňov Celzia. V meste Saceruela, ktoré leží v centrálnom Španielsku, plamene pohltili aj 7-tisíc hektárov olivových porastov.
V západnej Kanade museli evakuovať pred veľkými lesnými požiarmi už 11-tisíc ľudí. V horúcom a suchom počasí sú hasiči bezmocní. Al Beaver, ktorý sa už viac než 30 rokov zaoberá štúdiom požiarov, povedal, že hasiči na uhasenie plameňov potrebujú neodkladne dážď. „Teraz príroda drží v rukách všetky tromfové karty. To, čo potrebujeme, je desať milimetrov zrážok denne v budúcich piatich až šiestich dňoch.“ Predpovede meteorológov sa však nemenia - v Kanade má byť naďalej sucho a teplo. (čtk)
V horúčavách ochladzujú aj jadrový reaktor
PARÍŽ - Technici vo francúzskej jadrovej elektrárni vo Fessenheime musia pre pretrvávajúce vysoké teploty chladiť reaktor. Technici preto striekajú vodou budovu, v ktorej je jeden z dvoch miestnych reaktorov. Asistent riaditeľa Joseph Sanchez povedal, že ide o súčasť testu chladiacich technológií, ktorý sa robí od piatku a mal by pokračovať ešte niekoľko ďalších dní. „Zmyslom je postriekať vodou múry reaktoru na strane, ktorá je najviac vystavená slnečným lúčom,“ povedal Sanchez a dodal, že ide o prvé podobné testy vo Francúzsku.
„Nie sme však zatiaľ schopní povedať, či to funguje.“ Teploty v továrni stúpli až na 48,5 stupňa Celzia, dva stupne pod bod, kedy by mal byť reaktor vypnutý. Odborníci však hovoria, že päťdesiatstupňový limit je predovšetkým bezpečnostným opatrením. Elektráreň by podľa nich mala vydržať i omnoho vyššie teploty. „Nič by sa pravdepodobne nestalo ani pri 100 či 150 stupňoch,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Electricité de France Anne Laszloová. (čtk)