Zo 60 prírodných vodných lokalít na Slovensku má povolenie ŠZÚ na kúpanie len 21
Bratislava 4. augusta (TASR) - Na území Slovenska je okolo 60 prírodných vodných lokalít so 73 plážovými oblasťami, ktoré sa v lete využívajú na rekreačné ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bratislava 4. augusta (TASR) - Na území Slovenska je okolo 60 prírodných vodných lokalít so 73 plážovými oblasťami, ktoré sa v lete využívajú na rekreačné účely. Iba 21 z nich však má povolenie Štátneho zdravotného ústavu (ŠZÚ) na kúpanie. Na 22 prírodných vodných plochách typu hradených vodných nádrží, jazier a štrkovísk, nie je rekreácia organizovaná a kúpe sa tam iba na vlastné riziko. Aj na nich však ŠZÚ vykonáva vo vlastnej réžii príležitostné kontroly.
V prírodných rekreačných lokalitách býva najčastejším problémom vodný kvet, riasy a zdraviu nebezpečné sinice. Sinicový vodný kvet, ktorého cynotoxíny môžu spôsobiť u ľudí nepríjemné alergické reakcie, zaznamenali kontrolóri ŠZÚ počas tohto leta v štrkovisku Jazero v Košiciach, nadlimitný obsah siníc má tradične aj bratislavská Kuchajda.
Vyhovujúce podmienky na kúpanie sú v súčasnosti podľa informácií od hovorcu hlavného hygienika SR Ivana Bielika vo Veľkom Draždiaku v bratislavskej Petržalke, na Zlatých pieskoch, v Rovinke v Ivanke pri Dunaji, v Malých Levároch, v Jakubove, v Plaveckom Štvrtku a na Slnečných jazerách v Senci. Povolenia ŠZÚ na kúpanie majú však zatiaľ iba Zlaté piesky a Slnečné jazerá. V Banskobystrickom kraji nemusia mať dovolenkári obavy pri kúpaní v Ružinej pri obci Divín, v Ružinej pri obci Ružiná, ani Teplom vrchu - Drieňoku. Aj na Zelenej vode - Kurinci sú podmienky podľa zistení ŠZÚ vyhovujúce.
Povolenie na kúpanie má na východnom Slovensku prírodné kúpalisko Veľká Domaša - Tíšava a Veľká Domaša - Valkov v Prešovskom kraji, v susednom Košickom kraji sú to Zemplínska šírava a Vinianske jazero. V Ružíne v okrese Košice-okolie a v rekreačnej nádrži Bukovec sú tiež vyhovujúce podmienky. V Trenčianskom kraji sa dá kúpať na štrkovisku Zelená voda, v Starej Myjave a Starej Turej - Dubníku, v Trnavskom kraji sú vyhovujúce podmienky na Kunovskej priehrade a v Gazárke pri Šaštíne-Strážoch.
Pri vydávaní povolení na kúpanie hygienici posudzujú predovšetkým prítomnosť patogénnych organizmov, pri prírodných kúpacích lokalitách sa zisťuje aj ekotoxicita. Sinice, ktoré bývajú najčastejším problémom v prírodných rekreačných lokalitách, produkujú cyanotoxíny vyvolávajúce u ľudí dýchacie problémy, kožné vyrážky, zápaly očných spojiviek. Prehltnutie vody s týmito toxínmi spôsobuje nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy a svalové kŕče. Sinice a vodný kvet vznikajú na prírodných rekreačných lokalitách vplyvom znečistenia vody splachmi z blízkej poľnohospodárskej obrábanej pôdy, priesakmi zo žúmp a trativodov z okolitej zástavby, prípadne z priemyselného znečistenia.
Na umelých kúpaliskách hrozí kontaminácia vody chemickými látkami, ako sú amoniak alebo chloridy, ale aj mikrobiologická kontaminácia. Zo zdravotného hľadiska môže byť nebezpečný aj výskyt termotolerantných améb, ktoré môžu byť pôvodcom črevných ochorení. Niektoré z nich môžu spôsobiť aj smrteľné ochorenie - primárnu amébovú meningoencefalitídu. Nebezpečné prvky, ktoré ju spôsobujú, sa do tela dostávajú nosovou dutinou, odkiaľ sa dostanú do mozgu a do krvného obehu.
Podľa Bielika sa v tomto roku predpokladá organizovaná rekreácia v 39 z približne 60 sledovaných prírodných vodných lokalít. Doteraz vydal Štátny zdravotný ústav povolenie na kúpanie pre 21 stredísk, na troch povolil len autocamping alebo vodné športy, tri žiadosti o povolenie momentálne posudzuje. Vo viacerých prípadoch však prevádzkovateľ žiadosť nepodal, uzavrel Bielik pre TASR.