V mnohých mestách Pyrenejského polostrova namerali aj dnes teploty nad 40 stupňov Celzia.
V španielskom hlavnom meste zaznamenali 41,5 stupňa Celzia, čo je najviac za posledných 10 rokov. V juhošpanielskej Seville stúpla ortuť teplomera na 42,5 stupňa, v Tolede namerali 42,9, v Badajoze 43,6 a v Cádize dokonca 44,7 stupňa Celzia.
V Seville nebolo zriedkavosťou, že turisti sa nechávali zvečniť pri teplomeroch ukazujúcich na slnku 56 stupňov Celzia.
Podľa španielskych meteorológov sú podobné horúčavy obvyklé pre mesiac júl, v auguste sú však veľmi neobvyklé.
V susednom Portugalsku, kde predstavujú rozsiahle lesné požiare hlavný problém týchto dní - na rozdiel od Španielska, kde sa plamene darí držať pod kontrolou, spôsobili extrémne horúčavy pri meste Funcheira v uplynulých dňoch dokonca vykoľajenie vlaku v dôsledku teplotami spôsobených zmien na koľajniciach. Pri nehode nebol nikto zranený.
Meteorologická situácia v Európe sa prejavila dokonca v horskom masíve Mont Blancu, kde sa francúzske úrady rozhodli dnes uzavrieť ľadový tunel vedúci k jednej zo zastávok lanovky.
Tunel, ktorý musia kvôli vysokým teplotám zabezpečiť proti prípadnému narušeniu celistvosti, by mali už v utorok znova otvoriť.
Aj vedenie jadrovej elektrárne pri Colmare vo francúzskom Alsasku sa rozhodlo pre neobvyklé zabezpečenie riadnej prevádzky. Na zariadenie sa bude priebežne striekať voda, čo by malo garantovať konštantné teploty v objektoch s reaktormi. Tam namerali v uplynulých dňoch až 48 stupňov Celzia, čo je iba o dva stupne menej ako hranica, pri ktorej musí byť elektráreň z bezpečnostných dôvodov uzavretá.
V Nemecku určí charakter počasia v nasledujúcich dňoch tlaková výš Michaela, v dôsledku ktorej očakávajú na území krajiny teploty vysoko nad hranicou 30 stupňov Celzia. Zrážky meteorológovia predbežne nepredpokladajú. Voda Baltického mora by mala dosiahnuť neobvyklých 20-24 stupňov, v Severnom mori to bude o čosi menej - 15-20 stupňov.
Dnes však vo viacerých regiónoch Nemecka namerali zvýšenú hodnotu koncentrácie ozónu.
Meteorologickú situáciu vo Švajčiarsku charakterizovalo dnes celý deň slnečné počasie a teploty 31-34 stupňov Celzia. Kúpaliská krajiny zaznamenali mimoriadny záujem verejnosti, aj keď rekordné teploty v krajine helvétskeho kríža nenamerali.
Je pozoruhodné, že v stredomorskom Grécku doteraz nezaznamenali extrémne horúčavy a pod Akropolou sa tešia z mimoriadne pekného leta s teplotami 22-33 stupňov Celzia.
3 5 le žab