Návšteva jaskýň a priepastí je hlavnou náplňou jaskyniarskeho týždňa
Čičmany 30. júla (TASR) - Návštevy jaskýň a priepastí v Strážovských a Súľovských vrchoch sú hlavnou náplňou 44. jaskyniarskeho týždňa Slovenskej speleologickej ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Čičmany 30. júla (TASR) - Návštevy jaskýň a priepastí v Strážovských a Súľovských vrchoch sú hlavnou náplňou 44. jaskyniarskeho týždňa Slovenskej speleologickej spoločnosti (SSS), ktorý sa dnes začal v Čičmanoch.
Na programe sú podľa predsedu SSS Bohuslava Kortmana zahrnuté aj prednášky o krase Strážovských vrchov, videoprezentácia jaskýň a kultúrny program. Jeho súčasťou bude aj predstavenie pesničiek v štýle folku a country na jaskyniarske témy v podaní jaskyniarov. "Približne sto účastníkov zo Slovenska, Českej republiky a Poľska môže podnikať tiež turistické vychádzky do okolia a oboznámiť sa s kultúrnymi pozoruhodnosťami Čičmian," povedal Kortman.
Jaskyniari navštívia aj dve najznámejšie jaskyne Strážovských vrchov. Četníkova svadba sa nachádza vo výške asi tisíc metrov na 1213 metrov vysokom vrchu Strážov a má približne 800 metrov s prevýšením 70 metrov. Jaskyniarom sa v nej nedávno podarilo objaviť ďalší podzemný priestor, vysoký 30 metrov, ktorý nazvali Prvomájový dóm. Druhou je Pružinská dúpna jaskyňa. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1840. "Jaskyniarsky týždeň sa v Čičmanoch uskutočnil aj pred šiestimi rokmi. Odvtedy sa jaskyniarom zo Strážovských vrchov podarilo objaviť nové alebo predĺžiť už existujúce jaskyne. Preto sme sa rozhodli opäť tu urobiť jaskyniarsky týždeň," dodal Kortman.
Predseda SSS upozornil na minulotýždňovú významnú udalosť, prepojenie najhlbšej slovenskej jaskyne Starý hrad v Nízkych Tatrách s neďalekou jaskyňou Večná robota. Jaskyniari z klubu Speleo Detva a členovia Jaskyniarskeho klubu Strážovské vrchy tak pôvodne 432 metrov hlbokú jaskyňu prehĺbili na 494 metrov. "Vo Večnej robote pritom pracovali jaskyniari pätnásť rokov," upozornil Kortman.
SSS má v súčasnosti bezmála 800 členov, ktorí minulý rok objavili 5770 metrov chodieb jaskýň a zamerali 10 370 metrov jaskynných priestorov. V súčasnosti je na Slovensku známych vyše 4400 jaskýň, z toho je pre verejnosť sprístupnených 12. V Strážovských vrchoch je v známych približne 200 jaskýň.