
Taxíky Volkswagen Beetle – chrobák 28. júla na uliciach Mexico City. Posledné auto tohto typu opustí továreň Volkswagenu v mexickom meste Puebla dnes. Tritisíce auto poslednej série známeho modelu nebude na predaj, ale bude vystavené v nemeckom meste Wolfsburg, blízko hlavného závodu Volkswagenu v nemeckom Autostaadte, kde bol chrobák po prvýkrát vyrobený v 30. rokoch minulého storočia. FOTO – TASR/AFP
FRANKFURT NAD MOHANOM – Ľudové auto z čias nacistického Nemecka, neskôr symbol nemeckého hospodárskeho zázraku a nosič zástavy generácie hipies – skrátka legendárny volkswagen beetle – „chrobák“ dnes po sedemdesiatich rokoch existencie a viac ako 21 miliónoch kusoch predaných po celom svete končí.
Posledný chrobák, tentoraz modrej alebo béžovej farby, zíde dnes z montážnej linky továrne v stredomexickej Pueble. Vzdáva sa mu teda posledná pocta pred neodvratným odchodom do dôchodku. Dopyt po legendárnom aute je už príliš slabý– v poslednom čase sa našlo mesačne sotva 50 kupcov. V Európe sa auto v tvare vajca nevyrába už od roku 1978.
Ako chrobák začínal? V roku 1934 chcel Adolf Hitler ponúknuť Nemcom automobil za rozumnú cenu. Zadal teda úlohu geniálnemu inžinierovi Ferdinadovi Porschemu, ktorý vyrobil prototypy. Z nich sa jeden v roku 1939 stal prvým modelom. Führer ho nazval „sila z radosti“. Keď vypukla vojna, nemecká armáda malé oblé vozidlo zrekvírovala pre front.
Civilná výroba sa znovu rozbehla v roku 1945, a to z iniciatívy spojencov. Firma VW rýchlo prišla i s kabrioletovou verziou a o desať rokov neskôr už bol na svete miliónty chrobák. Posilnený úspechom na domácej pôde dobyl chrobák zahraničné trhy a stal sa svetoobčanom – od 50. rokov sa vyrábal a predával od Belgicka po Južnú Afriku, od Brazílie po Nový Zéland. Avšak naozajstného vysvätenia sa mu dostalo v 60. rokoch. Spievajúci chrobák John Lennon sa s láskou staral o štvorkolesového menovca s oblými tvarmi a Andy Warhol z neho dokonca urobil ikonu pop-artu, keď jeho fotku umiestnil na model svojej slávnej Marylin.
Film z dielne Walta Disneyho Chrobákova láska, ktorý na plátno uviedol dobrodružstvo veľmi ľudského autíčka Herbie, z neho v roku 1968 urobilo posvätné monštrum. Predaj v Spojených štátoch vyletel do závratnej výšky – na vrchole jeho slávy ho šoférovali štyri milióny Američanov. Postupom času študenti v areáloch škôl usporadúvali súťaže o chrobáka, do ktorého sa vopchá najviac pasažierov. Do Guinnessovej knihy rekordov sa dostali mladí Rakúšania s 57 cestujúcimi v a na aute.
Napriek úspechu sa na chrobáku začali podpisovať roky. Aj jeho najzarytejší stúpenci kritizovali jeho neustálu chuť na benzín, jeho údržbu i jeho akosi príliš diskrétne brzdenie.
Mýtické auto zostávalo stále viac verné svojmu pôvodnému tvaru, ale za svojou konkurenciou sa držalo dýchavične – jeho neúprosný pád sa začal koncom 70. rokov. Osudnú ranu mu zasadil volkswagenovský model Golf, ktorý ho z prvého miesta vo VW vytlačil v roku 1974. Neskôr si získal obľubu až New Beetle, upravená verzia veteránskeho modelu, ktorú na trh uviedli v roku 1998.
(čtk)